VATANDAŞ NE YAPSIN?

Hayat pahalılığı karşında geçim sıkıntısı her geçen gün artıyor. Bir ailenin en temel harcama kalemi olan gıdada ise alım gücü düşüyor. Özellikle asgari ücretle çalışan vatandaş gıdanın yanı sıra faturalar, kira ve okul giderleriyle baş etmeye çalışıyor.

VATANDAŞ NE YAPSIN?
12.10.2021 - 10:15
Güncelleme 12.10.2021 - 15:37
Özel Haber
336
0

HER KESİM ZORLANIYOR

Ülke genelinde hemen her kalemde yaşanan fiyat artışı özellikle asgari ücretle çalışan kesimi zorluyor. Alım gücü her geçen geçen gün düşen vatandaş evinin temel ihtiyaçlarını en uygun bulduğu pazar ve marketlerden temin etmeye çalışıyor. Mevsiminde bile sebze ve meyveyi oldukça pahalı yiyen vatandaş, önceden kilolarla alışveriş yaparken şimdi tane ile evine erzak götürmeye çalışıyor. Çoğu vatandaş ise fiyatların biraz daha uygun olduğu akşam saatlerinde çıkarak pazardan alışveriş yapıyor.Vatandaşın tepkisine yol açan zamlardan en temel ihtiyacı olan giyim de etkilendi. Kur saldırısı ve pandemi bahanesiyle yapılan zamlarla el yakan hale gelen giyim ürünlerine yeni zamlar eklendi.

VATANDAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Doğalgaza, kömüre, temel tüketim maddelerine, gıda ürünlerine, elektriğe gelen zamlar aldı başını gidiyor. Dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşın geliri yerinde sayarken, hayatını idame ettirmesi için satın alması gereken ürünler sürekli zamlanıyor. Ülkemizde çoğunluğu emekli ve asgari ücretli olmak üzere nüfusun yarıya yakınının dar gelirli olduğu bilinirken, bu insanlar yüzde 100 artış olan kömürü nasıl alacaklarını kara kara düşünüyor. Doğalgaz faturalarına, elektrik faturalarına bakmaya  korkan vatandaşlar,  her ay gelen  farklı ve zamlı fiyatlardan dert yanıyor.

KIŞ SERT GEÇERSE VATANDAŞ YANDI

Fiyat artışlarından dert yanan vatandaşlar , "Kış sert geçerse yandık. Doğalgaz kullanılan evlerde doğalgaz  faturası, dar gelirlileri de kömür faturası çarpacak. Bu gidiş iyi gidiş değil, Kış sert geçerse ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Yorgana, battaniyeye sarılıp zor koşullarda kış yaşarız” ifadelerini kullandı.

FATURALARA ZAM ÜSTÜNE ZAM GELİRKEN ENERJİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Konutta bir yılda elektriğe ödenen tutar yüzde 11,7, doğal gaza ödenen tutar yüzde 5,3 artmışken, yılbaşından bu yana faturasını zamanında ödeyemeyen abone sayısı 5 katına çıkmışken, benzinin litre fiyatına 26 kuruş zam yapılmışken, vatandaş ‘geçinemiyoruz’ derken; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez devletin doğal gaz, elektrik ve akaryakıtta vergi gelirlerinden ‘fedakarlık’ yaptığını savundu. Bakan Dönmez, yılbaşından bu yana doğal gazda yüzde 18’lik elektrikte ise yüzde 21’lik fiyat artışı yapıldığını hatırlatarak, “Aslında biz gerçekleşen maliyetlerin hepsini, özellikle hane halkına, küçük tüketiciye ve esnafa yansıtmıyoruz. Bu doğal gaz ve elektrikte neredeyse yarı yarıya yakındır. Başka bir ifadeyle aslında faturanın yarısını devlet karşılıyor” dedi.


Editör: Y. Şentürk

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.