'Fındık fiyatı 85 TL olmalı'

Çiftçiler Sendikası, son dönemde artan maliyetler karşısında fındık üreticilerinin yeni sezonda 85 TL taban fiyatı beklentisi içerisinde olduklarını söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan ve Türkiye’de yıllık yaklaşık 200 bin ton fındık üretimi ile birinci sırada yer alan Ordu’da üreticilerin zararlılara karşı mücadeleleri sürüyor.

Çiftçiler Sendikası (Çiftçi-Sen), üreticilerin fındık ile mücadelesinde artan maliyetlere dikkat çekerek yeni sezon için fiyat beklentilerinin en az 85 TL bandında olduğunu açıkladı.

‘FINDIK FİYATINI BASKILAMAK İÇİN REKOLTE OYUNLARI DEVAM EDİYOR’


Fındık fiyatlarının belirlenmesi konusunda beş dönemdir rekolte oyunları yapıldığına ve farklı açıklamalarda bulunulduğuna dikkat çekilen açıklamada, “ Tarım ve Orman Bakanlığı 2017-18 sezonu sonrası almış olduğu kararla fındık rekolte açıklamalarını tek elden yapılacağı ve bunun da bakanlığın uhdesinde olacağı açıklamasının üzerinden beş fındık sezonunu geçti. Hiçbir zaman da buna uygun davranılmadı. Beş dönemdir herkes kendi rekoltesini açıklıyor. Anlaşılan o ki fındık hasat edilip çuvala girinceye kadar, fındık fiyatını baskılamak için rekolte oyunları devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

‘FINDIK ALIMLARI FİSKOBİRLİK ÜZERİNDEN YAPILMALI’


Çiftçi-Sen tarafından yapılan açıklamada, “Fındık üreticisinin insanca yaşaması için gerekli olan yaşamsal ve tarımsal girdilerin fiyatları sürekli ve 3-4 kat artarken fındık fiyatlarındaki bir kat bile olmayan artışlar borç sarmalının  büyümesine sebep olmaktadır” denilerek şu noktalara dikkat çekildi:

“Fındık üreticisi bir kez daha vahşi piyasa içerisinde, şirketler karşısında kendi kaderine terk edilerek yoksulluktan açlığa itilmiştir.
Pandemi sürecinde ve sonrasında tarımsal üretimde kullanılan kimyasallardan, mazota, işçi ücretlerine kadar girdilerde yüzde 100-400 artışlar olduğunu unutmamak gerekir. Gittikçe kronikleşen ekonomik kriz ve dövizdeki olası artışların bu fiyatları da arttıracağı aşikardır. İktidar fındık alım fiyatını açıklarken, fındık ticareti yapan şirketlerin kârlılığını arttırmak için değil, fındık üreticilerinin tarımsal üretimi sürdürebilme olanaklarını sağlamak üzere hesaplama yapmalı ve Cumhurbaşkanı fındık fiyatını buna göre açıklamalıdır. Fındık alımı TMO üzerinden değil, çiftçilere ait olan FİSKOBİRLİK üzerinden yapılmalıdır.”

‘FINDIK FİYATI 85 TL OLMALI’


Artan maliyetler göz önüne alındığında bir kilo fındık fiyatının az 85 TL olması gerektiğine dikkat çeken Çiftçi Sen açıklamasında şu taleplere yer verdi:

“Rekolte tahminlerini iklim koşulları ve külleme hastalığının verim kaybına etkilerini dikkate alarak ortalama maliyeti 43,45 TL olarak belirledik. Çıkan bu maliyet fiyatının üzerine yüzde 25 kar payı ve yüzde 74 insanca yaşama payını (asgari enflasyon oranı) eklediğimizde; 1 kg fındığın fiyatı en az  85,00 TL olmalıdır.

AKP iktidarının Tarım ve Orman Bakanlığı TMO’si değil, sezon başında FİSKOBİRLİK  devreye sokulmalıdır. FİSKOBİRLİK    üretimden  pazarlamaya kadar   zincirin  her halkasına sahip olacak şekilde ve fındık çiftçilerinin yönetimlerini demokratik olarak belirleyecekleri bir yapıya kavuşturulmalıdır. 2000 yılında sözde özgürleştirme yasası olarak çıkarılan 4572 sayılı kooperatif yasasının şirketler lehine olan hükümleri kaldırılmalıdır..              

‘FINDIK ÇİFTÇİLERİ SOSYAL GÜVENCEYE KAVUŞTURULMALI’


Var olan Ziraat Odaları, Birlikler vb. çiftçi örgütleri de demokratik yapılara kavuşturulmalıdır.

5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu şirketlerin kazancını artırmak için değil, fındık üreticilerinin zor günlerinde yardımcı olmak amacıyla yeniden düzenlenmelidir.

Lisansı depoculuk şirketlere havale edilerek şirketleri kazandırmaya yönelik değil, Kamu eliyle yapılmalı, fındık çiftçilerinin yararına olacak şekilde kurgulanmalıdır.

Fındık çiftçileri eksiksiz sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır.

Mevsimlik işçiler için  2009 yılında hazırladığımız rapordan sonra ulaşım, barınma ve çocuk emeğinin kullanılmasında birtakım olumlu gelişmeler olsa da yeterli  değildir. Hala hazırda mevsimlik tarım işçileri düşük ücretli ve sosyal güvencesiz çalışmaya devam etmektedirler. Pandemi süreci titizlikle takip edilip sürece uygun  tedbirler alınmalı, mevsimlik işçilerin koşullarının iyileştirmeli, çocuk emeğinin kullanılması engellenmelidir.

BM Genel Kurulu’nda 17 Aralık 2018 yılında kabul edilen Köylü Hakları Deklerasyonu’na göre Çiftçilerin tatmin edici bir fiyat ve adil piyasaya erişim hakkı vardır. Bu çerçevede Hükümet; fındık alım fiyatını belirlerken, çiftçilerin sendikalarıyla, meslek odası ve kooperatif örgütleriyle görüşme masasına oturmalı ve fındık alım fiyatlarını birlikte belirlemelidirler. Tüm fındık çiftçilerini örgütlü mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz." 

17 Tem 2022 - 11:56 Düzce- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Abdullah - FINDIK ÜRETİCİLERİNİN DİKKATİNE

Fındık hasadı yaklaşıyor ya,piyasada belirli kesimlerin ortaya attığı süpekilasyonlar var,yok fındık 55 ₺ olmalı,yok 65 ₺ olmalı diye,üretici bunlara aldırış etmesin,ilacı,gübreyi,temizlemeyi,toplatmayı ve evini geçindirecek payını koyup hesaplandığında 50 randıman fındığın kg ı 75 ₺,artı her randıman için kg da 5 ₺ fiyat vermeyene fındığınızı vermeyin,vermeyince ölmezsiniz.1 yıl fındık parasına borçlanıyor öyle geçiniyoruz,bu yılda belirlediğimiz fiyatı vermeyenlere fındık vermeyin,iki yıl borçlanın,ama onlar bir yıl fındıksız üretim yapamazlar.

Aklınızı kullanın artık,kendinizi üç beş tüccarın ağzından çıkacak rakama köle etmeyin.

FİYATINIZI KENDİNİZ BELİRLEYİN

BELİRLEDİĞİNIZ RAKAMIN ARKASINDA ÜRETİCI OLARAK HEP BERABER DURUN,BAK FINDIK FİYATI O ZAMAN JAÇ LİRA OLACAK.

Kalın sağlıcakla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 13:16