Bu işlemi yapmayanlar 10 bin TL ödeyecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmelikle birlikte,  elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayeneleri, muayene usul ve esasları, muayeneleri yapacak kişiler ve muayene sonuçlarına ilişkin önemli düzenlemeler getirildi.

Muayeneler İl Müdürlükleri Tarafından Yapılacak

Yönetmelik kapsamında, sayaç muayeneleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın il müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek. Bu muayeneler, kullanıcının anlaştığı veya kurduğu servislerde yapılabilecek. Muayene sürecinde, servisler tarafından Bakanlıktan herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Aykırılıklara İdari Yaptırımlar Geliyor

Muayene sırasında sayacın tip onayının olmaması veya tip onayını etkileyecek değişikliklerin tespiti durumunda, sayacın muayenesine devam edilmeyecek ve bu durum muayene raporunda belirtilerek gerekli idari işlemler başlatılacak. Yönetmeliğe uymayanlar için 10 bin TL para cezası öngörülüyor.

Sayaçların Kullanıcının Sorumluluğunda Getirilmesi

Muayene yapılacak sayacın yerinden sökülüp servise getirilmesi kullanıcının sorumluluğunda olacak. Sayaç muayene başvuruları, kullanıcı veya kullanıcı tarafından yetkilendirilen servis tarafından ilgili il müdürlüğüne yapılacak. İlk, periyodik veya stok muayeneleri sonucu uygun bulunan sayaçlar damgalanacak.

Doğal Gaz Sayaçlarında Değişim Süreci

Özellikle doğal gaz sayaçları için belirlenen süreç, 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2019 döneminde piyasaya arz edilen veya son muayenesi bu tarihler arasında yapılmış sayaçları kapsıyor. Bu sayaçların, belirtilen tarihler arasında ilgili il müdürlüğüne bildirilmesi ve 2025 sonuna kadar geçerli muayenesi olan bir sayaçla değiştirilmesi gerekiyor.

Yönetmelikler 1 Ocak'ta Yürürlüğe Girdi

Yayımlanan yönetmelikler 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girmiştir. Ayrıca, ölçü ve ölçü aletlerinin tamir ve ayarını yapacak kişilere verilecek yetki belgesi hakkında yapılan değişikliklere dair yönetmelik de Resmi Gazete'de yer aldı.

Bu yönetmeliklerle birlikte, elektrik, su ve gaz sayaçlarına ilişkin muayene süreçleri ve uygulanacak yaptırımlar detaylı bir şekilde belirlenmiş oldu. İlgili sektörde faaliyet gösterenlerin, yönetmeliklere uyum sağlamaları ve belirlenen kurallara riayet etmeleri önem arz etmektedir.

ULUSAL MEDYA

22 Oca 2024 - 22:00 Düzce- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.