Fındık üreticilerini sevindiren haber!

Türkiye'nin en büyük ihracat ürünlerinden olan fındık için toprak yönetimi ve dikim tekniklerinden, doğru budama yöntemlerine tüm bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. İşte fındıkta verimi yükseltecek teknikler ve dikkat edilmesi gerekenler...

Büyütmek için resme tıklayın

Düzce dahil Batı Karadeniz'de bulunan fındık üreticileri fındık bahçelerinden nasıl daha fazla verim alınabilir araştırıyor. Fındık hasadının verimini artırmak için çeşitli yöntemler ve uygulamalar önerilmektedir. Bu yöntemler, toprak yönetiminden budama ve gübreleme tekniklerine kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. Aşağıda, fındık üretiminin verimliliğini artırmaya yönelik bazı önemli adımlar özetlenmiştir:

Toprak Yönetimi ve Dikim Teknikleri

Fındık, zengin, tınlı, humuslu, alüvyal ve geçirgen topraklarda iyi büyür. İdeal toprak pH seviyesi 6 ile 6.5 arasında olmalıdır. Yüksek taban suyuna karşı dikkatli olunmalı ve gerekirse drenaj sağlanmalıdır​

Fındık dikimi, özellikle sonbaharda yapılmalıdır. Eğimli arazilerde erozyonu önlemek için teras oluşturulması önerilir​​.

Düz arazilerde ocak dikimi yapılırken, ocaklar arasında 5-6 metre veya toprağın durumuna göre 4-5 metre mesafe bırakılmalıdır. Her ocak için 60 cm derinliğinde çukurlar açılır ve çukur başına 4-6 fındık fidanı dikilir​​.

Gübreleme ve Bakım

Gübreleme, toprak analizi sonuçlarına göre yapılmalıdır. Organik madde içeriğini artırmak için dekar başına 3-5 ton çiftlik gübresi kullanılabilir. Azotlu gübreler, mart ayının başında ve mayıs sonu-haziran başında uygulanır​​.

Fındık ağaçlarının ihtiyaç duyduğu başlıca besin maddeleri arasında azot, fosfor, potasyum ve kalsiyum bulunur. Bu maddelerin eksikliğinde, belirli miktarlarda gübreleme yapılmalıdır​​.

Budama

Fındıkta verimi artırmak için budama önemli bir yöntemdir. Budama, vegetasyonun durduğu dönemde, yani yaprakların döküldüğü sonbaharda yapılmalıdır. Budama, ağaçların daha sağlıklı büyümesini ve meyve verimini artırır​​.

Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları

Sakarya'da yapılan bir araştırmada, fındık üretiminin dönüm başına 150 kilogramdan 500-600 kilograma kadar çıkarılması hedefleniyor. Bu çalışma, fındık üretimi ve kalitesinde önemli bir gelişme olarak değerlendirilmektedir​​.

Bu öneriler, fındık hasadının verimini artırmak ve daha yüksek kaliteli ürünler elde etmek için kritik öneme sahiptir. Uygulanan yöntemler, bölgesel iklim ve toprak koşullarına göre değişiklik gösterebilir, dolayısıyla yerel ziraat mühendisleri ve tarım uzmanlarından destek almak, en iyi sonuçları almak için önemlidir.

29 Mar 2024 - 13:26 Düzce- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Cebbar - Küresel ısınma iklim kırizi var deniyorya. Neden rekolte artsın diye sevinmek niyedir. Üretilen fındık dalda kalsın fiyat yapmayıp zararına satılsın diyemi verim artışı neden isteniyor neden.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Mart 05:41
05

İbo - Fındık fiyatı öncesi işçi patoz fiyatları belirleniyor. Her geçen yıl rekolte fazladan açıklanıyor. Fındık fiyatı iki inip bir çıkıyor. Şükür edelim hazır olanı yiyelim. Rekolte niye artsın zaten fazla olunca fiyat düşüyor. Buğdaymı bu fındık olmasa açmı kalacaz. Nedir hep daha fazla üretme çabası niye.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 05:38
07

Mahir Uzun - @İbo 05 nolu yoruma cevabı: Üretim yok diyorsun ureteni eleştiriyorum. Çok olsun biraz ucuz olsun bundan niye rahatsız olunur anlayamıyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 19:39
04

Hüsnü - Rekolte artırmak yerine birgünde yaş fındık yaş yeşil toralı kabuklu fındık alımı geliştirilsin. Toplaması kurutması patozu işçiliği zahmeti çok maliyet yüksek yakıt mazot pahalı sorun değil. Çözüm yaş satabilsin ürünü kurutmadan üretici satabilsin maliyet azalır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 05:31
03

Murtezam - Fiyat niye düştü fındık fiyatı neden dşüşte. Heryıl peş peşe yüksek rekolte açıklanıyor. Hani iklim değişti hani küresel ısınma deniyor. Fiyat düşürmek için rekolte çok deniyor. Kakao fiyatları uçmuş. Ziraatciler tarım müdürlükleri karadenize uygun kakao türleri geliştirsinler bence alternatifimiz olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 05:26
02

Murtezam - Verim arttıkça fiyat düşüyor. Fındık Verim çok arz talep yok hiç almasalar kime satacan deniyor. Portakal limon mandalina rekolte çok diye elde kalmış dalda kalmış haberleri görmüyorsunuzmu. Demem oki bak zeytinin kendide yağıda fiyatları uçtu gitti nedeni zeytin az buyıl dendi. Fındık rekolte çok olmuş kime yarıyacak. Avrupa ucuz fındık yesin. Ülkemizde markette biz pahalıya yiyoruz. Bizim yerli üreticide yerli tüketicide zararda. Aracılar karlı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 05:22
01

Yaşar Çegen - Fındık verimi az olduğu zaman bile fiyat vermeyenler bizleri tüccarların sömürmesine izin veren yöneticilere dair sözüm fındığa daha çok verim için hizmet yapsak bu seferde rekorte fazla diyecekler düşük olan fiyat dahada düşecek yani srekli ezilen biz oluyoruz fındığın masrafını hesaplasanız şu durumda fındıkçılık yapmasınız bir kök marul elli lira fındık kadar masrafımı var rahmetli erbakan şunu demişti bu fındık İsrail'in elinde olsa ilaç diye eczanelerde taneyle satarlardı insanlara yani nekadar değerli bir ürün ve olduğunu biliyordu en güzel fiyatıda gelmiş geçmiş hükümetlerin içinde en fazla fiyatı Erbakan hoca vermişti çiftçi dostu Erbakan hoca nur içinde yat onun zamanında insan olduğumuzu anladık biz çiftçilere bir o değer verdi birde rahmetli Ecevit beğenmeselerde saygılarla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 04:07