EN ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞUDUR

Akçakocalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Handan Şule Cumhur, günümüz koşullarında daha güçlü olmak ve topluma faydalı çalışmalar yapabilmek için derneklerin federasyon çatısı altında toplanmalarının önemine değindi.

Derneklerle ilgili olarak mecliste kabul edilen KAYYUM ATANMASI ile derneklerin faaliyetlerini yürütmelerinde ciddi sıkıntılar yaşanacağına dikkat çeken Handan Şule Cumhur ‘Yasa ile Sivil Toplum Kuruluşları için yargısız infaz yolu açılmış olacak. STK lar için daha sıkı denetim içeren ve idarenin yetkisiyle el koyma, faaliyet durdurma, faaliyetten alıkoyma, kayyum atanması gibi hususların kolaylaştırılması mümkün hale gelecektir’ dedi.

Handan Şule Cumhur yasayla ilgili olarak şu görüşlere yer verdi: “ Ayrıca sadece Dernek Kuruluşları ve Yardım Dernekleri akamete uğramayacak, Türkiye ve Dünyadaki mazlum insanlara ulaşan yardımlar zayıflamış hatta önü kesilmiş olacaktır. Dolayısıyla bu ‘yasa’ tehlikeli ve riskli görünmektedir.

Sivil toplum kuruluşları olarak toplumun ve mazlumların can damarlarını kesecek bu yanlışa itiraz edip, bu yanlıştan vazgeçilmesini talep etmeliyiz. Bu kapsamda; tek vücut olmak için birlik oluşturmak gerekmektedir. Akçakoca ilçe ve köylerinde dağınık olarak bulunan STK ların ortak bir kuruluş oluşturarak birlikte hareket etmesi her zaman STK ların ortak amaçlarını gerçekleştirmelerini güçlü kılacaktır. Bundan yola çıkarak Akçakoca’da bulunan tüm STK ların bir üst kuruluş olan ilçe Federasyonu oluşturmak için hareket geçmesinin uygun olacağını düşünmekteyim” dedi.

Cumhur Federasyon Kurulmasının koşulları ve ilkeleri üzerine şu açıklamayı yaptı: “Kuruluş amaçları aynı olan en az 5 derneğin bir araya gelerek kurdukları üst birliktir. Formaliteleri tamamlayan 5 dernek bir araya gelince federasyon olabilirler. Sonra da diğer dernekleri üye yapabilirler. Kısaca üyeleri dernekler olan bir dernek de denilebilir. Bir ilde kurulu il ve köy dernekleri bir araya gelerek il dernekler federasyonunu, bir ilçede kurulu köy dernekleri bir araya gelerek ilçe dernekler federasyonunu kurabilirler. Bir il’de veya İlçe’de her 5 derneğin bir araya gelmesiyle yeni federasyonlar kurabilir. Önce İlçeler federasyonlar şeklinde örgütlenmeli. Sonra da bu İlçe federasyonları bir araya gelerek ‘İl Dernekler konfederasyonunu’ kurmalıdır. Bu zor bir süreçtir ama doğrusu budur.”

Cumhur federasyon amaç ve görevleri konusunda da şu bilgileri verdi: “Bir ilçede federasyon olmazsa olmaz bir sivil toplum örgütüdür. Mutlaka her ilçe bunu oluşturmalı ve kurmalıdır. İlçede Kurulu dernekler arası koordinasyon, haberleşme ve yardımlaşma ancak federasyon kanalı ile yapılabilir. İlçe köy dernekleri bundan son derece uzak durumdadır. Federasyon iyi yönetilirse bunu sağlayabilir. Bir federasyon altında iyi organize olmuş dernekler gerek siyasi alanda gerekse dış dünyada daha itibarlı ve etkin olurlar. Kuracağı komisyonlarla projeler üreterek derneklerin ve üyelerinin kullanımlarına sunar. Ait olduğu yöresinin, ilçenin tanıtımını tüm dernekleri de arkasına alarak daha iyi yapar. Gerek ulusal gerekse uluslararası fonları araştırır koşullarını öğrenir ve federasyon olarak ya da durumu uyan derneklere kullanımını sağlar. Federasyonun elinin altında daha fazla insan kaynağı olacağı için derneklere danışmanlık altında destekler verir.”

#

28 Ara 2020 - 10:58 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.