Bugun...
Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:20] MAHSUL İKİ KATINA ÇIKTI, BAŞKAN ÖZLÜ TEBRİK ETTİ -- [23:18] ER'DEN EKMEK ZAMMINA TEPKİ -- [23:15] VALİ ATAY ESNAFLARI ZİYARET ETTİ -- [21:08] YEREL YÖNETİMLER BÖLGE TOPLANTISI BAŞLADI -- [20:15] GÜNDEME DAİR SORULARI YANITLADI -- [17:52] DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜNDE SAHAYA ÇIKTILAR -- [16:41] ÇAYBÜKÜ'NÜ TERTEMİZ YAPTILAR -- [15:19] YURT YOK, EV YOK, ÖĞRENCİLER MAĞDUR -- [14:59] TOZAN YİNE İŞ BAŞINDA! -- [14:05] AŞI KAMPANYASI AMACINA ULAŞTI --
Yazarlar
Pehlivan Çolak İsmail Atay’ın ismi neden hala bir yerlere verilmez?
İlhami Atasever

İlhami Atasever

10.09.2021 - 09:24
427 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

07.08.2019 tarihinde “Teslim ve Töre sokakları!”,

18.07.2020 tarihinde “Çolak İsmail” başlığı ile yazdığım yazıda şöyle bir konudan bahsetmiştim. 

“Şehir merkezindeki mahallelerimizden birinde iki adet sokak ismi var ki çok ilginç. Sokağın birisine ‘Teslim’, diğerine ise ‘Töre’ ismi verilmiş. Sokağın ismi ‘Teslim Töre’ olsa anlaşılır da, Teslim ismi bir sokağa, Töre ismi de bir başka sokağa verilince insan anlamakta zorluk çekiyor! Bu isimlerin özel bir anlamı mı var yoksa sıradan konulmuş masum birer sokak adı mıdır bilemem? Şehrimizdeki bulvar, cadde ve sokak isimleri ne anlama gelmektedir araştırılmalı ve yeniden gözden geçirilmelidir!”

Bu yazıdan sonra kim ne kadar araştırdı, o sokak isimleri ile ilgili ne yapıldı, bu sokaklar hala aynı isim ile mi anılıyor bilemem. Bu isimler ayrı ayrı olduklarında ne anlama geldiğini o ismi koyan irade mutlaka bilir diye düşünüyorum. Çünkü anlamı olmayan isimler sokaklara verilmez. “Teslim ve Töre” kelimeleri ayrı ayrı olduklarında bir mana ifade etmiyorsa akla tek bir şey gelir ki o da birçok kişinin tanıdığı “Teslim Töre” diye bilinen kişidir.

Teslim Töre Kimdir?

1944 yılında Malatya’da doğmuş. 1960 sonrasında Türkiye İşçi Partisi’nde (TİP) faaliyet göstermiş… 1970’lerde Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nda merkez komitesi üyesi olmuş. 12 Mart’tan sonra Ortadoğu’da yaşamış. Daha sonra Türkiye Komünist Emek Partisi’nin kurucusu olmuş. Cezaevine girmiş çıkmış, çeşitli dergilerde yazılar yazmış, ayrıca ÖDP’de görev almış. Türkiye devrimci hareketinin isimlerinden olan “Teslim Töre” 24.11. 2019’da İsviçre’de hayatını kaybetmiş.

Teslim Töre” yukarıdaki bilinen kişi ise Düzce’ye nasıl bir katkısı olmuştur bilemem. Bu ismi koyanların vardır elbet bir bildiği. Fakat unutmamak gerekir ki yaşadığımız toplumda da Düzce’ye katkısı olan, Düzce’nin ismini duyuran birçok insan vardır diye biliyorum. İstenirse araştırılır ve bulunur. Mesela benim ilk aklıma gelenlerden bir tanesi, namı Çolak olan Pehlivan İsmail Atay’dır. İsmail Atay amcamıza Allah rahmet eylesin. Bu isim Düzce’de herhangi bir Sokağa, Caddeye, Bulvara, herhangi bir Spor Kulübü vb. yerlere verilse yakışmaz mı?

Çolak İsmail Kimdir?

586. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 16,17,18 Mayıs 1947 tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda Çocuk Esirgeme Kurumu adına yapılmıştı. Başpehlivanlık Boyu Güreşleri final müsabakası Hayrabolulu Pomak Süleyman Ertaş ile Düzceli Çolak İsmail Atay arasında uzun saatler boyunca yenişemeyince Hakem Heyeti, iki pehlivanı da 1947 yılı Kırkpınar Başpehlivanı ilan etti.

Çolak İsmail Atay, 1918 yılında Düzce’nin Çiftlik Köyü’nde doğmuştur. 1936 yılında güreşe başlamıştır. 1938 yılında minder güreşlerinde milli takıma seçilmiştir. 1946 yılında Kırkpınar başpehlivan güreşlerine başlamıştır. Bu yılların ünlü pehlivanları ile güreşmiştir. Takdir ilgililerindir! Bilmem anlatabildim mi? Hoşça kalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
427 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

BİLGİ, RİVAYET VE SANAL DÜNYA

Miraç Kayıhan Karayiğit

BİLGİ, RİVAYET VE SANAL DÜNYA

SİMYACI – PAULO COELHO

Tuğçe Sarıgül

SİMYACI – PAULO COELHO

Gazetecilik nedir, ne değildir?..

Aslıhan Öneç Atik

Gazetecilik nedir, ne değildir?..

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ