• 28.01.2016
  • 4814

Düzce kamuoyu bir süredir Düzce Barosu’na bağlı 25 avukatın yapmış olduğu açıklama ve bu açıklamaya bağlı kamuoyunda meydana gelen tepkileri konuşuyor… Oxijen Medya olarak haberleştirerek bizimde tarafı olduğumuz son gelişmelerle ilgili grubumuzun tutumunu Düzce kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Değerli Düzceliler;

Türkiye Cumhuriyeti devletinin PKK terör örgütünü bitirmek, milletinin birliği ve ortak vatanın güvenliğini sağlamak için canı pahasına yürüttüğü bölgedeki terör operasyonlarını katliam gibi gösteren akademisyenlere karşı devletimizin yanında olduğumu defalarca söyledim, bu vesile ile bir kez daha altını çiziyorum.

Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük tarihçilerden biri olan İlber Ortaylı’nın dediği gibi; “İktidardaki partiye muhalif olabilirsiniz ama siyasi düşmanlığı PKK destekçiliğine çevirmek şerefsizliktir“ diye düşünüyorum. İşte böylesine hassas bir dönemde, Düzce Barosu’na bağlı 25 avukatın, imzacı akademisyenlerin açıklamalarını “fikir özgürlüğü“ kapsamında değerlendirmesini şaşkınlıkla karşıladığımı ve doğru bulmadığımı söylemek isterim.

Objektif gazetecilik anlayışımız gereği, sahibi olduğum Parantez gazetesinde Düzce Barosu’na bağlı 25 avukatın açıklamasını gazetemiz sürmanşetinde sansür etmeden haberleştirmenin yanı sıra, benim ve gazetemizin tutumunu ifade etmek adına “ KINIYORUZ “ mesajı ile avukatların açıklamasına katılmadığımızı ifade ettim.

Ancak yaptığımız haberin ardından Düzce kamuoyunda birçoğunu yakinen tanığım, özel sohbetlerim olan, milli duruşlarından emin olduğum avukat arkadaşlarımızla ilgili özellikle sosyal medyada linçe varan paylaşımlardan rahatsız olduğum da belirtmeliyim…

Zaten çıkan haberlerin ardından yanlış anlaşıldıklarını düşünen avukatlardan bazıları açıklama yaparak, imzalamış oldukları bildirinin maksadını aştığını, devletin birliği ve bütünlüğünün dışında hiçbir oluşumun içinde yer almadıklarının altını çizdiler.

Gönül isterdi ki, aynı bildiriye hepsini yakından tanıdığım avukat kardeşlerim de imzalasınlar ve Düzce kamuoyunda yükselen tansiyonu ve yanlış anlamanın önüne geçsinler… Umarım çok gecikmeden bu konuya bir açıklık getirirler.

Değerli Düzceliler;

Oxijen Medya ailesi olarak Düzcenin Sesi gazetesinin imtiyaz haklarını satın aldığımızda kaleme aldığım ilk yazımda altını çizdiğim birkaç hususa değinmek istiyorum. Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren, söz verdiğimiz cesur ve objektif olma çizgimizden ayrılmadık ayrılmayacağız. Bu kentte olan biten her şeyi haberci kimliğimiz gereği yine yayımlayacağız. Fakat birileri rahatsız olacak diye gazetemizin yayın politikasından da asla taviz vermeyeceğiz.

 Gazetelerimiz, sadece Düzce Merkezin değil ilçelerinin de haberini yapan bir bölge gazetesidir. İlkeli çalışma ve meslek onurunu taşıma noktasında kendisini kanıtlamış bir gazete olduğumuz gibi, bu çizgimizle en çok abonesi olan, en çok bayii satışı olan gazete olmamız bir yana, Düzce ve ilçelerinin en çok takip edilen haber sitelerinden biri olduğumuzu da yeri gelmişken söylemek isteriz.

Bütün bu başarımızın altında yatan şey ise, sosyal medya kalemşörleri başta olmak üzere, artık eski moda olmuş taşra siyasetçilerinin arzularına göre yayın yapan bir gazete olmak değil, ilkeli, cesur ve doğru yayın anlayışını kendimize düstur edinmemizden gelir.

 Biz, halkın haber alma özgürlüğü adına, gazetemizin yazı işlerine gelen bütün haberleri yapmaya çalıştık ve bundan sonrada aynı çizgide olacağız. Birileri gibi gazetemizin kimi haberlerini makaslayarak sosyal medyada grubumuzu linç kampanyasına dönüştürmek isteyenlere de pabuç bırakmayacağımız gibi hadlerini bildirmekten de geri adım atmayız. Onlara burada bir kez daha seslenerek hodri meydan! diyorum.

Bizimle uğraşmak isteyenler şunu asla unutmasın; oturduğunuz makamlar babanızın çiftliği değil, yanlış bir iş yaptığınızda gazete olarak eleştirileceksiniz. Köşe yazarlarımız sizi yeri geldiğinde acımasızca eleştirecek, yaptığınız doğru icatlarda da sonuna kadar arkanızda duracak. Kusura bakmayın siz de bizim haber politikamıza alışacaksınız…

.