Beklenen doğum ve çocuk hastanesi nihayet açılıyor!

03.09.2015 tarihinde, “ Düzce Atatürk Devlet Hastanesinin Muncurlu Ek Hizmet Binası Boşaltıldığında; “Kadın Doğum, Çocuk Hastanesi ve Kemoterapi tedavi merkezi”  üçü bir arada olamaz mı?

23.10.2015 tarihinde, “Düzce Atatürk Devlet Hastanesinin Muncurlu Ek Hizmet Binası Ruh Sağlığı (Rehabilitasyon) Merkezi mi Olacak?” başlığı altında yazmış olduğum yazıda adı geçen hastanenin “Kadın Doğum, Çocuk Hastanesi ve Kemoterapi tedavi merkezi” üçü bir arada olamaz mı? diye tekrar dile getirmiştim.

27 Ocak 2023 tarihinde “İlimizdeki sağlık hizmetleri ve doktor Yasin Yılmaz!” başlıklı yazdığım yazıda;

… Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz; “Atatürk Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan ve bir türlü değerlendirilemeyen Muncurlu yerleşkesindeki hastanede, yapılandırma çalışmalarına başlanarak içinde bulunduğumuz yıl itibarı ile fizik tedavi rehabilitasyon hastalıklarıyla birlikte faaliyete geçmesi beklenen kadın hastalıkları, doğum, çocuk acil ve çocuk yoğun bakım hastalarına hizmet verilecek şekilde yeniden yapılandırılması için projelerin yapılıp çalışmaların devam edeceği…” şeklinde ifadeleri yer almaktaydı. 

Nihayetinde gelinen noktada Düzce Atatürk Devlet Hastanesinin Muncurlu’daki ek hizmet binası akşama sabaha denilecek kadar kısa bir süre sonra “Kadın hastalıkları, doğum, çocuk ve fizik hastanesi” olarak hizmet vereceği haberini aldık. Bu hizmette emeği geçen idareci ve siyasileri tebrik ediyorum.

***

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu’daki ek hizmet binası 2001 yılından beri hizmet veriyor. Bina toplam 85.000 m² arsa alanına kurulmuştur. Binanın oturum alanı 5779 metre karedir. Bodrum kat dahil 4 katlıdır. Toplam kapalı alanı 16.876 metre karedir. 60 açık otopark sayısı mevcuttur. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu Ek Hizmet binası Orman Genel Müdürlüğünden 01.11.2001 tarihinden, 01.11.2050 tarihine kadar bedelsiz olarak kiralanmış ve Sağlık Bakanlığına tahsisi gerçekleştirilmişti.

Binanın yapımına Avrupa Kalkınma Bankası Kredisiyle Oyak, Öztaş, Urban Ortak konsorsiyumu ile Aralık 2002’de başlanmış, Ürdünlü DAR-EN-HEN firmasının koordinatörlüğünde 2004 yılında tamamlanmıştı. 2004 yılında SSK ve Sağlık Bakanlığı Tesislerinin Ortak Kullanım Protokolü ile Sağlık Bakanlığı ortak kullanıma açılan hastane 19.01.2005 tarihinde SSK Hastanelerinin Sağlık Bakanlığına devri kapsamında 5283 sayılı Kanunla Sağlık Bakanlığına devredilmişti.

Düzce SSK Hastanesi, 08.02.2005 tarihinde Düzce Atatürk Devlet Hastanesi adını almış ve 2006 yılı Nisan ayı itibarı ile Cerrahi Branşlar, servis ve poliklinik, ameliyathane hizmetleri verilmeye başlanmıştı. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi 19.09.2016 tarihinde yeni hastane binasının tamamlanmasıyla birimleri kademeli olarak Ana Hizmet Binasına taşınmıştı.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesinin bir bölümü Muncurlu Ek Hizmet binasında;

03.07.2017 tarihi itibariyle “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi” hizmet sunumuna başlandı. 02.11.2017 tarihi itibariyle “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” hizmet alımı yapılarak, Fizik Tedavi Servisi, Fizik Tedavi Polikliniği ve Fizik Tedavi Üniteleri hizmet sunumuna başlandı.

100 yatak kapasitesi olan Muncurlu ek hizmet binası 28.07.2020’den itibaren 145 yatak ile hizmet vermeye başladı.

20.09.2021’de “Suda Terapi Hizmetleri” için havuz yapımı tamamlanarak 1 adet Hidroterapi havuzu, 2 adet Hidroterapi küveti kullanımına başlandı.

29.12.2021’de “Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri” Muncurlu Ek Hizmet binasına taşınarak hizmet sunumuna bu binada devam etti.

***

24.02.2022 tarihi itibariyle yeni özellikli hizmet birimlerinin oluşturulması, yoğun bakım kapasitelerinin genişletilebilmesi ve mevcut binaların efektif (etkili) kullanımının sağlanması amacıyla Muncurlu Ek Hizmet Binası revizyonu planlandı. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi olarak Muncurlu Ek Hizmet Binası Revizyonu için Sağlık Bakanlığından ön izin alınarak, Kadın hastalıkları, doğum, yenidoğan yoğun bakım, çocuk yoğun bakım, çocuk acil, çocuk hastalıkları, ameliyathane ve hasta servislerinin düzenlenmesi için inşaat tadilat işleri ihalesi yapıldı.

30.06.2023 tarihinde “Fizik Tedavi Hizmet” alım işi sonlandırılarak, sağlık tesisinin “fizik tedavi hizmet sunumu” yeniden planlandı.

28.08.2023’de Kadın hastalıkları, doğum, yenidoğan yoğun bakım, çocuk yoğun bakım, çocuk acil, çocuk hastalıkları, ameliyathane ve hasta servislerinde düzenleme yapılarak inşaat tadilat işleri tamamlandı. Revizyon sonrası hizmet birimlerinin yerleşimi, cihazların kurulumu, kalite standartlarına uygun çalışmaların tamamlanması ile ilgili süreç halen yürütülmektedir.

2023 yılı Ekim ayı itibari ile Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu Ek hizmet binası; Kadın hastalıkları, doğum, çocuk hastalıkları, çocuk acil, fizik tedavi ve rehabilitasyon servisleri, 7 yataklı yenidoğan yoğun bakım, 7 yataklı çocuk yoğun bakım, 3 adet Ameliyat salonu ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon üniteleri ile inşallah hizmete devam edecektir. Hoşça kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlhami Atasever - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hasan Bostancı - İlhami hocam bilgilendirmeniz için teşekkürlerimi

sunuyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 12:33