Yeni Milli Eğitim Müdürümüz Emrullah Aydın oldu!

31.08.2021 tarihinden itibaren ilimizde görev yapan Milli Eğitim Müdürümüz sayın Tamer Kırbaç’ın tayini Ankara’ya çıktı. 09.10. 2023 tarihinde de ilimizden ayrıldı. Kendisine bundan sonraki yıllarda başarılar diliyor ve güle güle diyoruz. Tamer Kırbaç’tan sonra Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Emrullah Aydın atandı. 09.10.2023 Pazartesi günü ilimizdeki görevine başladı. Kendisine hoş geldiniz diyoruz.

İlimize atanan her yeni Milli Eğitim Müdürü için, bugün kaleme aldığım yazıya benzer yazılar yazarım. Giden Milli Eğitim Müdürlerimizi başarısız, gelen hiçbir Milli Eğitim Müdürünü de kurtarıcı olarak görmeyiz. Bunun böyle olduğunu bilir, böyle de kabul ederiz. Neden biliyor musunuz? İlimize gelen Milli Eğitim Müdürleri siyasi irade ile geliyorlar da onun için. Önce görevlendirme, sonra asalet, sonra da başka bir ile tayin!

Başarının sırrı Milli Eğitim Müdürünün şahsında değildir. Öyle olsa, en başarılı olarak bilinen bir ilin Milli Eğitim Müdürünü ilimize getirip deneyebiliriz. Sonuç değişir mi o zaman görürüz. Böyle bir denemenin yapılma şansı var mı? Yok! İlimizdeki eğitimin seviyesi yıllardan beri üç aşağı beş yukarı aynıdır. Değişiyor mu? Yok!

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kadrosunda herhangi bir sıkıntının olduğunu en azından ben duymadım. İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları ve şube müdürleri içinde deneyimi oldukça fazla olan kişiler vardır! Şef veya diğer personel deneyimli, tecrübeli kişilerdir. Her biri ayrı bir değerdir. Okul idarecileri ise zaten görevlerinin bilincinde olan insanlardır.

Bu duruma göre basından tanıdığımız kadarı ile 1995 yılından beri eğitimin içinde olan, STK’larda görev yapmış, İstanbul-Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak çalışmış, halen de İstanbul gibi büyük bir ilde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevini yapan Emrullah Aydın’ın başarılı olmaması için hiçbir sebep görünmüyor.

Eğitim işi ekip işidir. Gerek il ve gerekse ilçe Milli Eğitim Müdürleri, ekibi, idarecileri, öğretmen ve diğer personeli arasında bir ahenk, uyum sağlanır, samimiyet ortamı geliştirilirse başarının elde edilmemesi mümkün değildir. Marifet iltifata tabidir. Çalışanlar taltif edilmelidir. Milli Eğitim Müdürlüğü personeli hizmetlisinden, memurundan, öğretmeninden idarecilerine varıncaya kadar herkes değerlidir. Kendilerine, sadece değerli oldukları hissettirilmelidir! Personel ile ilgili anlaşılmayan, yanlış anlaşılan herhangi bir problem veya olay karşısında çalışanların itibarı zedelenmeden, taraflar adil ve hakkaniyet ölçüleri içinde dinlenmelidir. Adil olunmalıdır. Eğer başarı isteniyorsa ki başarılı olmak görevimizdir bu yol izlenmelidir.

***

Yeni müdürümüze birkaç şey söylemem gerekirse: İlimizi, İstanbul ölçeğinde değerlendirecek olursak çok küçük bir ildir. İstanbul’a göre nüfusu azdır. Bu durum idari görev olarak avantaj mıdır dezavantaj mıdır onu zaman gösterecektir. Bu durum idari olarak rehavet oluşturmamalıdır!

*Vatandaşımızın eğitimden beklentisi yüksek! Bildiğim kadarıyla ilimiz Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosunda idarecilerde bir sıkıntı yok.  Sadece motivasyon konusunda bir çalışma yapılırsa iyi olur. İlimizde öğretmenlerimizin mesai saatleri dışında vakit geçirebilecekleri modern bir öğretmen evi binası yok, vakit geçirebilecekleri daha farklı sosyal alanlar vb. yerler yok. Bu konularda bir çalışma yapılırsa iyi olur.

*Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerimizin bilimsel çalışmalara önem vermelerini, yenilikçi ve kanıt temelli uygulamaları araştırmaları konusunda ciddi çaba içerisinde olduğu bilinmektedir. Öğretmenlerimizi bu çalışmalara teşvik etmek amacıyla bilimsel toplantı, kongre, panel ve seminerlere problemsiz katılmaları gerekmektedir. Buralarda bilimsel çalışmalar yapmaları halinde görevli-izinli gidebilmeleri için mevzuatta değişiklik yapıldığı halde son dönemlerde öğretmenlerimizin bu çalışmalarına engel olunduğu bilimsel çalışmalarını sunmak için davet almış olmalarına rağmen ne derece doğrudur bilemem ama görevli-izinli gitmelerine müsaade edilmediği duyumları almaktayız!

İlimiz Özel Eğitim alanında birçok ilklere imza atmış çalışmalarla doludur. Özel eğitim kurumlarımız tesis, imkanlar ve çalışmalarıyla ülke genelinde adından söz ettirir durumdadır. Sadece akademik başarıya odaklanmak yerine, özel ihtiyaçlı öğrencilerin de kaynaştırma yoluyla akranlarıyla birlikte eğitim almaları ve kamu kaynaklarından eşit derecede yararlanıp en üst seviyede eğitim imkanlarından yararlanmaları, bu konuda çalışmalar yapılabilmesi hususunda hassasiyet gösterilmesi iyi olur.

*Kadrosu Milli Eğitim Müdürlüğünde olup başka kurumlarda görev yapan personelin, ne derece uygun olup olmadığı gibi konuların araştırılıp incelenmesi, varsa yanlışların düzeltilmesi vb.

***

İlimize yeni atanan Milli Eğitim Müdürümüzü tanıyalım.

1970 yılında Erzurum'un Oltu ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Oltu'da, Orta ve Liseyi İskenderun İmam Hatip Lisesi'nde bitirdi. 1994 yılından Erzurum Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Coğrafya bölümünden mezun oldu. Yüksek tahsilini Aydın Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim alanında tamamladı. 1995 yılında Esenler İbrahim Turhan Lisesi'nde öğretmen olarak göreve başladı. Bahçelievler, Bakırköy gibi ilçelerde idari görevlerde bulundu. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Ar Ge biriminde çalıştı. 2014 yılında Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu. STK ve gönüllü oluşumlarda görev aldı. Milli Gençlik Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, İstanbul Sivil Anayasa Platformu, İstanbul Gönüllü Teşekküller gibi kuruluşların yanında 2005-2014 yılları arasında Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu. Hali hazırda İstanbul İl Milli Eğitim Müdür yardımcılığı görevini yürütmekteydi.

***

İlimize yeni atanan Milli Eğitim Müdürümüz Emrullah Aydın bey’e tekrar hoş geldiniz diyor, vatana, devlete, millete, ilimize hayırlı olsun diyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun. Hoşça kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlhami Atasever - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Sultan Sarıyıldız - Sayın Milli eğitim müdürümüz yeni görevin hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Recep ali örten ile nevzat öztürk bunlar meb personelini değersizleştiren kişiliklerdir. Sayın bakanımız bu kişileride derhal değiştirilmeli. Eğitim camiasında ne kadar zulüm yaptıklarını adaletsiz davrandıklarını görmeniz için tarafsız kişilere bir sorabilirsin Müdür bey. Sayın Valimizde duyar ve okur inşallah. Şu anda düzgün bir ekibe benziyor. Yeni atamalar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 22:46
03

Siyami Delibalta - Müdürüm ne olursunuz iz bırakmak istiyorsanız hakkı ve adaleti önemseyin. Çıkarcı şantajcı ve bunlara destek veren meb personeline dikkat ediniz. En yakınındaki kişilere dikkat etmeni tavsiye ederim. Adaleti bozanlar En yakınında adaleti sağlıyorum diyenlerdir. Lütfen dikkat ediniz. Zamanı gelince sizde göreceksiniz bu kişileri. Dikkat edin yaptıkları işlere ve geçmişte yaptıklarına. Etrafınızda o kadar çıkarcı kitle varki göreceksiniz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 11:03
02

Bahri Kurnaz - Yeni müdürümüz başarılar dileriz. Umarım il müdürlüğü bünyesindeki malum akıl hocaları bu mudurumuzude yanlış yönlendirmez. Eski müdürleri yakan ekip üyeleri olmuştur. Denetim ve idari kadroya çok dikkat etmeli. Gerekirse yeni ekibini kurmalı o zaman gör etkiyi.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 12:34
01

Adnan Kirca - Müdürümüze başarılar ve kolaylıklar diliyoruz. Size de teşekkür ederim eğitim camiasının temel sorunlarına değinip yeni müdürümüze bazı konularda ışık tutmuşsunuz. Umarım yeni müdürümüz olacak olana destek, olmayacak olana da “olmaz” deyip kestirip atmak yerine olmazların mantıklı ve yasal gerekçelerini hem bir eğitimci ve hem sivil toplum örgütü temsilcisi olarak bizlerden esirgemez. Kanaatimce son dönemde eğitim camiası adına en büyük eksiklik diyalog eksikliği ve ben yaptım böyle olacak anlayışıydı. İnsanlık okuyarak, konuşarak, Hak temelli diyalog kurarak ve adaletle hükmetme felsefesiyle hareket ederek yaşanabilir bir dünyanın kapılarını arayabilir. Müdürümüze muhabbetle hoş geldiniz diyoruz. Size de bu konuları dile getiren eskimeyen bir eğitimci-yazar olarak teşekkür ediyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 11:59