Kudüs, Filistin ve İsrail!

Kudüs, 3 büyük semavi dinin başkenti konumundadır. Hem Müslümanlar, hem Hristiyanlar hem de Museviler için önemli olan Kudüs, paylaşılamayan bir şehirdir. Ortadoğu'da bulunan, Dünya'nın en eski şehirlerinden biri sayılan Kudüs şu anda Filistin ve İsrail arasında 'bölünmüş' bir kenttir. Hem İsrail, hem de Filistin Kudüs'ü kendi başkenti olarak gösteriyor. Ancak uluslararası toplum Kudüs'ü başkent olarak tanımıyor. Kudüs, üç semavi din için kutsal kabul ediliyor.

Kudüs, Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sas) İsra ve Miraç hadisesine ev sahipliği yaptığı bir şehirdir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in Mirac'a yükseldiği yer olarak bilinen Kudüs, aynı zamanda Kâbe'nin kıble olarak kabul edilmesinden önce Müslümanların yıllarca yöneldikleri 'ilk kıblegahı' olarak bilinir.

Uzun tarihi boyunca Kudüs, 2 defa yok edildi, 23 defa işgal edildi. Hristiyanlar için Kudüs'ün kutsallığı, İncil'e göre Hz. İsa'nın bu şehirde çarmıha gerilmesinden ve 300 yıl sonra Azize Helena'nın Hz. İsa'nın hayatındaki hac noktalarını belirlemesinden gelmektedir.

Birinci dünya savaşı sonrası başlayan Yahudi işgali sonrasında İsrail, 14 Mayıs 1948 tarihinde kuruldu. Kudüs kentini İsrail en önemli kent olarak görüyor. Kudüs'teki Mescid-i Aksa'yı yıkarak “Ağlama Duvarı” ve çevresindeki Yahudi varlıklarını artırmayı amaçlayan İsrail, diğer taraftan Arz-ı Mev'ud olarak Nil'den Fırat'a kadar genişleme planları için de Kudüs'ü bir merhale olarak görüyor. İsrail, hali hazırda, Batı Şeria'da pek çok kentte Filistinlileri evlerinden ederek, buralara Yahudi İsrail vatandaşlarını yerleştiriyor.

***

07.10. 2023 tarihinde başlayan Hamas İsrail savaşından sonra Kudüs, Filistin ve İsrail yine dünya gündemine oturdu.  24.09.2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu'nda, 74'üncü Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şöyle söylemişti;

“… daha birkaç gün önce sokaktaki masum bir Filistinli kadının, İsrail güvenlik güçleri tarafından alçakça öldürüldüğü görüntüler bile vicdanları harekete geçiremiyorsa, artık sözün bittiği yerdeyiz demektir. Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir? Filistin topraklarını gösteren haritayı Birleşmiş Milletler Genel kurulunda göstererek; 1947’de İsrail haritada adeta yok gibiydi. 1967 de İsrail neresiydi, Filistin neresi? Ve şu anda İsrail Filistin topraklarının hemen hemen tamamını almış ve Filistin yok gibi! İsrail doyuyor mu, hayır doymuyor. İsrail şimdi de kalanını almanın gayreti içerisinde. Peki BM güvenlik konseyinin, BM’lerin İsrail ile ilgili almış olduğu bunca kararlar var, bu kararlar uygulamaya geçiyor mu? Hayır geçmiyor. Peki o zaman BM ne işe yarıyor? O zaman bu çatının altında bizler, aldığımız kararlarla tesirli olamıyorsak adalet nerede temerküz edecek...” 

***

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 08.10.2023 tarihinde Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi açılış töreninde yaptığı konuşmada; Üç semavi dinin de mukaddes beldesi olan Kudüs-i Şerif’in herkes için öneminin, anlamının, değeri ve yerinin tartışılmaz olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuşmuştu: “Dört asırdan fazla Kudüs’e hizmet etmekle müşerref olmuş milletimiz açısından bu mübarek beldenin çok müstesna bir konumu vardır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından El Halil kapısının üzerine yazdırılan, ‘La İlahe İllallah, İbrahim Halilullah’ ifadesi atalarımızın Kudüs-ü Şerif’in zengin karakterine gösterdiği ihtimamın en güzel, en önemli sembolüdür. Ancak Osmanlı’nın bölgeden çekilmesiyle birlikte Müslümanların ve Hristiyanların Kudüs üzerindeki hakları, sayısız Birleşmiş Milletler kararına rağmen adım adım ihlal edilmiştir. Yüzyıllar boyunca bir barış ve esenlik yurdu olan Kudüs ne yazık ki gerilimin, işgalin, yıkımın ve gasbın sembolü hâline gelmiştir. Orta Doğu tarihini bilenler şu gerçeği çok net bir şekilde görebiliyor. Bugün bölgemizdeki sorunların tamamının kökeninde Filistin meselesi bulunuyor. Bu mesele hakkaniyete uygun bir şekilde çözülmedikçe bölgemiz barışa hasret yaşamaya devam edecektir. Orta Doğu’ya kalıcı barışın gelebilmesi, ancak Filistin-İsrail sorununun nihai bir çözüme kavuşturulmasıyla mümkündür.”

***

15.10.2023 tarihli AA’nın haberine göre; Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es Safedi İngiliz BBC kanalı ile yaptığı söyleşide Filistinlilere çifte standart uygulandığını söyleyerek; "Neden Ukrayna'da sivillerin gıda ve ilaca erişimini engellemek savaş suçuyken Gazze'de değil?" diye soruyor. Hoşça kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlhami Atasever - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Lokman - "Kanuni Sultan Süleyman tarafından El Halil kapısının üzerine yazdırılan, ‘La İlahe İllallah, İbrahim Halilullah’ ifadesi atalarımızın Kudüs-ü Şerif’in zengin karakterine gösterdiği ihtimamın en güzel, en önemli" yazınız,mevzuyu özetlemiş durumda.Keza her üç Semavi dinin mensupları bu cümleye uyduğu takdirde huzur gelecektir kanaatindeyim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 12:03