Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ‘Belediyeciliğin Esasları’ kitabı!

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yazmış olduğu ‘Belediyeciliğin Esasları’ kitabının tanıtımını Düzce Mutfak Sanatları Merkezinde 14.11. 2023 tarihinde yerel ve ulusal basının huzurunda yaptı. Kitabın tanıtımına yerel ve ulusal basından davet edilenler, Belediye başkan yardımcıları ve bazı birim müdürleri de katıldı.

Dr. Faruk Özlü ‘Belediyeciliğin Esasları’ isimli kitabını 4,5 yıllık Belediyecilik tecrübesi ile yazmış. Kitapta belediyeciliğin esaslarını; “İnsan” “Bütçe”, “İmar”, “Altyapı”, “Çevre”, “Ulaşım”, “Kültür”, “Kalkınma”, “Teknoloji” ve “Kalite Esasları” başlığı altında Düzce pratiğinden verdiği örneklerle 10 temel esasta toplamış. Başkan Özlü, basın mensuplarına bu kitabı okumalarını ve kendi yorumlarını paylaşmalarını özellikle istedi.

Bu kitabı baştan sona okudum. Anlaşılabilir bir dil kullanılmış. Her sayfası adeta bir makale! Bu kitabı bir belediyeci olarak da, sade bir vatandaş olarak da okunup, istifade edilmesi gereken faydalı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Bu kitap belediye personeli tarafından da okunmalıdır. Başkan Özlü görevi sırasında hem yaptıklarını, hem yapacaklarını, hem de nasıl yapılacağını yazmış. Belediyecilik adına çok fazla konulara değinmiş. Yazı yazmanın, kitap yazmanın zorluklarını az da olsa bilen biriyim. Önemli olan böyle bir eserin cesaretle ortaya konulmasıdır. Eksik veya hata var mıdır? Vardır. Eleştirilecek yönleri var mıdır? Vardır. Önemli olan; bu kitabın okurken ne niyetle okunduğu ve eleştirel anlamda nereden bakıldığıdır. Bundan sonrası ortaya konulan ve var olanın üzerinde konuşmaktır. Bu da en kolayıdır. Yapılacak yapıcı eleştiriler dikkate alınırsa başkanın işi veya kitaptan istifade etmek isteyenlerin işi daha da kolaylaşır. Bu bakımdan Belediye Başkanımız Dr. Sayın Faruk Özlü’yü böyle bir eseri ortaya koyma cesareti nedeniyle tebrik ediyorum.

Bu kitapta neler var derseniz? Çok fazla şey var. Ama ben kendime göre enteresan olduğuna ve bugüne kadar köşemde yazılmamış olanlarını yazdım, eleştirimi de yaptım. Başkan Dr. Faruk Özlü belediye başkanı olduktan sonra ilk yıllarda çok zorlandığını, son iki buçuk yılda ise yaptığı eserler ortaya çıkınca çok daha verimli bir çalışma dönemi olduğunu ima etti. Belediyenin denk bütçe başarısını, bütçede ödeme zorluğu çekmediğini, başkan olarak göreve başladığı ilk üç yıl gelirlerin giderlerden fazla olduğunu, son iki yılın ise giderlerin gelirlerden fazla olduğunu sebepleri ile birlikte açık yüreklilikle yazmış.

Belediye personelinin maaşlarının zamanında ödenebilmiş olması, Belediyenin ihtiyacı olan ve yeni yapılan binaların çatılarının güneş paneli ile değerlendirdiğini, şehir içindeki otobüs ve taxi duraklarının “Belediye Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kullanılmış ve yeni malzemelerden kendi üretimimiz olduğunu, Düzce’nin doğu, batı, güney ve kuzey yöne yayılması için gereken çalışmaları yaptığını yazmış. Şehir merkezine yakın köylerde yaşayanların sırf doğalgazdan istifade edebilmeleri için Düzce belediyesinin mahallesi olmak istediklerini ama her köyün de mahalle olmasının doğru olmayacağını gerekçeleri ile açıkça yazmış. Bu arada hava kirliliğinin bilinen sebeplerin dışında ünlü bir otomobil firmasının egzoz emisyonlarını ölçen makineleri yanıltmak için özel bir yazılım kullanıldığını üzülerek öğrendim.

İlimizde Kentsel dönüşüm uygulaması için ilk etapta Kültür, Şerefiye, Camikebir ve Cedidiye mahallelerinden başladığını, 2. Etabın da Burhaniye, Ağa, Akpınar ve Çamköy mahallelerinde devam edeceğini yazmış. Şehrimizde yaşayan ancak günlük hayata istediği gibi katılamayan Aizheimer hastaları ve yakınları düşünülerek gündüz bakımevi projesini geliştirdiğini, gelir düzeyi düşük vatandaşlar için uygun fiyatla ekmek alabilmeleri için “Düzce Halk Ekmek” satış noktalarını kurduğunu, Düzce Lisesinin isminin yaşatılması için gereğini yapacağını yazmış!

1999 depremlerinden sonra Düzce’ye yapılan Devlet hastanesinin yeterli olmadığını ve hali hazırda var olan Atatürk Devlet hastanesinin karşısındaki arsaya 500 yataklı bir hastane daha yapılarak önceki hastaneyle birleştiğinde 1000 kişilik bir “Düzce Eğitim ve Araştırma Hastanesi” olarak faaliyete geçirileceğini yazmış. Bu kitapta Düzce’ye gelen 5 adet OSB’nin yeterli olduğunu, bundan sonra Düzce’ye yeni bir OSB’nin kurulmasına karşı olduğunu yazmış. Türkiye’de ilk defa bir köye doğalgaz verildiğini yazmış.

Düzce şehir mezarlığının artık yetersiz kaldığını, şehrimizin kuzey tarafında bulunan Çavuşlar mahallesinin arkasında kalan büyük bir alanı mezarlık olarak planlandığını yazmış. “Katı Atık tesisinin” geriye kalan en son %15 civarında yanmayan, kokmayan bulaşmayan taş, toprak, çakıl ve kül gibi doğaya dökülmesinde sakınca olmayan kısımların Asfalt ve kaldırım çalışmalarında atık malzeme olarak kullanmayı planlandığını yazmış. Yani Düzce’de kurulu olan “Katı Atık Tesisi” sıfır atık konseptine uygun tasarlanmış. Ama bu olay her nedense kamuoyunda beklenen etkiyi göstermemiş! Kitapta yazılı olanlar dikkate alınarak yapılacak her türlü hizmet, geleceğe hizmettir!

***

Gelelim eleştirilere; *Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, ortaya çok güzel bir eser konulmuş. ‘Belediyeciliğin Esasları’ kitabının tanıtımı için basın davet edilmiş! Bu kitap basının huzurunda görücüye çıkmış ama bu kitapta birçok konudan bahsedildiği, bir çok kişi şu veya bu nedenle onure edildiği halde bırakın basının onure edilmesini basından hiç bahsedilmemiş! Mesela bu kitabın 20. sayfasında olduğu gibi basın için de bir paragraf açılamaz mıydı?

*Cedidiye mahallesinde “cami-meydan-çarşı“ konseptinde Cedidiye meydanının büyütülmesi ile ilgili projenin 2. aşamasında yapılması düşünülen değişikliklerin yeniden değerlendirmeye alınmasında fayda vardır derim!

*Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle; Özellikle site şeklindeki yapılaşmalarda yağmur sularından istifade edilmesi konusu ele alınmamış.

*Hava kirliliği olayında D-655 karayolunun batısındaki konut ve araçların üzerine sinen sarı toz olayı hala çözülemedi! Hoşça kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlhami Atasever - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.