• 21.09.2021
  • 582

“Keşke sende biraz bize benzeseydin, keşke daha sıradan bir insan olsaydın ve bu kadar mükemmel olmasaydın. Sende bazı şeyleri başaramamış olsaydın ve her insan gibi senin de hataların olsaydı. Ama sen hep mükemmeldin, hatasızdın, başarılıydın, güzel ahlaklıydın.

       Kaç çocuk vardır ki hayatının herhangi bir döneminde mükemmel komşu çocuğuyla kıyaslanmamış olsun. Bu yüzden eleştirilmemiş, etiketlenmemiş, kalbi kırılmamış olsun. Belki de o komşu çocuğu hiç yoktu, belki de sadece bir ütopyaydı. Fakat kalbi kırılan, okuldan kaçan, anne babasıyla ilişkileri bozulan çocuklar gerçekti.

       Asla ulaşılamayan bir ütopyaydı “komşu çocuğu”. Bir erdemler abidesi, tüm ideal kişilik özelliklerine sahip, belki apartmanımızda, belki mahallemizde, belki de köyümüzde yaşayan komşu çocuğu. Anne babaların çocuklarının başarılarını, kişiliklerini, duygularını ve alışkanlıklarını kıyaslarken kendilerine referans noktası aldıkları dünyanın en mükemmel çocuğu.

      Halbuki çocuklarını olduğu gibi kabul etseydi anne babalar, daha etkin dinleseydiler, başarısızlıklarından ziyade başardıklarına odaklansaydılar ve onu  başka bir çocukla kıyaslamasaydılar sorunlar daha kolay çözülebilir, ev/ okul ortamında daha az problem davranışla karşılaşabilirdi.

        Yargılamak, eleştirmek, tehdit etmek ve kıyaslamak ebeveyn ilişkisini bozan ve en sık yapılan hatalardır. Elbette çocuklarda eleştirilebilir ama bunu yaparken çocukların kişiliklerine ve benlik algılarına zarar vermeden yapmak gerekir. Aksi takdirde bu tür yanlış ebeveyn tutumları çocukların duygu ve davranış problemlerinin en güçlü yordayıcılarından biridir.

       Sürekli eleştirilen, yargılanan, başkalarıyla kıyaslanan ve takdir edilmeyen çocuklarda zamanla, kendini yetersiz görme, bir işe yaramadığını düşünme, içine kapanma, sosyal etkileşim ve sözel iletişimden kaçınma gibi duygu ve davranış problemleri görülebilir. Bu yüzden anne babalar komşunun çocuğunun insanüstü meziyetlerini sayıp dökmek yerine kendi çocuklarına odaklansınlar, onları cesaretlendirsinler ve onlara güvensinler.

         Bir toplumda çocuklar mutsuz, yalnız ve öfkeli büyüyorsa o toplumun geleceğinde de mutsuzluk, yalnızlık, öfke ve şiddetin olması kaçınılmaz bir sorundur. Ebeveynlik sadece  çocukların karnını doyurmak ve onlara konforlu bir hayat sunmak değildir. Ebeveynlik aynı zamanda çocukların güzel ahlaklı, mutlu, özgüvenli, topluma ve tüm insanlığa faydalı bireyler olması için onlara rehberlik etmek, yolunu aydınlatmaktır. Ne mutlu bunu başarabilenlere…

Vesselam…”

NOT:  Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Özkan Sapasağlam’dan alıntıdır.