• 7.10.2021
  • 657

           İ.P’nin Genel Başkanı Meral Akşener’in ben cumhurbaşkanlığına aday değilim, ben Başbakan olacağım demesi siyaset dünyasını dalgalandırdı. Ay değil bayram değil eniştem beni niye öptü misali, seçimlere 2,5 yıl varken, bir de üstüne üstlük başbakanlık makamı yokken bu açıklama neyin nesi diye tartışılıyor. Akşener’in çalışma arkadaşlarının bazılarının bu karardan haberleri olmadığı gibi, bazıları da bu kararın gerçekten feragat sahibi bir kişi olduğunu gösteren, ayrıca Millet İttifakı’nın önünü tıkamamak için aldığını söylediler. Hatta Kılıçdaroğlu bile Başbakan olacağım sözünün değerli olduğunu söylemekten geri kalmadı.

        Olayın esas başka yönünü irdeleyelim isterseniz. Başlığı okuyan CHP’li arkadaşların içinden neler söylediklerini tahmin ediyorum. Aslında bu sözün sahibi ben değilim. Millet İttifakı HDP oyları olmadan seçimi kazanamayacaklarını çok iyi biliyorlar. Fakat MHP’nin milliyetçiliğini beğenmeyen İ.P ile HDP nasıl yanyana getirilecek. Akşener aday olsa HDP oyları ittifaka gelmez. Gerçi CHP’deki Atatürkçüler de HDP’yle birlikteliğe oy vermezler. Gerçi bu kesim çoktan tasfiye edildi, edilmeyenlerde Erdoğan düşmanlığı nedeniyle ıkıla sıkıla oy vereceklerdir. Geriye CHP-HDP yakınlığının inşası kalmakta. 2015’den bu yana bu birliktelik de örülmekte.. En son belediye seçimlerinde apaçık yaşandı. Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununu HDP’yle biz çözeriz demesi tesadüf olamaz. Gerçi İmralı’yı gösterseler de adres ters yüz edildi. İ.P yetkilileri de HDP meşrudur sözleriyle yeşil ışık yaktılar.

       Bakınız, Kandil’in elebaşlarından terörist Duran Kalkan ne diyor;  CHP’nin HDP’ye muhtaç olduğunu ittifakın devam etmesi gerektiğini söylüyor. HDP’nin son seçimlerde CHP’nin önünü açtığını belirten Kalkan “Mesela HDP’nin bu çıkışı bazı CHP’liler ters yorumlayabilir ama öyle değil. CHP’lilerin önünü açtı, güçlendirdi, irade kazandırdı. Bu yüzden HDP’ye muhtaçlar”. Beyler biz HDP’yle görüşürüz falan diyorsunuz ama çok iyi biliyorsunuz ki; HDP Kandil yat desin yatar, kalk desin kalkar. Seçmenlere yalan söylüyorsunuz aslında HDP’nin ağa babalarıyla ittifak içindesiniz bunu açık açık söyleyin. Bakın; demokrasi yardımı istediğiniz ABD açıktan PKK’ya her türlü desteği veriyor, siz niye saklıyorsunuz. ‘Sözde milliyetçiler, sözde sosyalistler, sözde muhafazakarlar ve  sözde libarel özgürlükçüler’ sizleri ABD, Nato, Fetö ve PKK’yla bir araya getiren ne söyler misiniz. Söyleyemezsiniz ama ben söyleyeyim. Türkiye nasıl içerde askeri vesayeti kırıp parçaladıysa 2023’de ABD’nin, Nato’nun ve onların aparat olarak kullandıkları terör örgütlerini ve işbirlikçilerinin etkisini de tarihin çöplüğüne atacaktır. Buna engel olmak için ellerinde ne varsa kullanacaklar, tüm umutları Millet İttifakı’nın iktidar yapılmasıdır. Ama muvaffak olamayacaklardır.

    YUNAN GAZETECİ ACIMADAN İFŞA EDİYOR

      Yunan asıllı Avustralya’lı gazeteci bakınız ne diyor.” Tayyip Erdoğan bir sonraki seçimi kazanamazsa iktidara Washington yanlısı bir liderin gelme ihtimali yüksek. Erdoğan seçimleri kaybederse, Türkiye’nin Nato’nun çıkarlarına hizmet etme yoluna geri dönmesi muhtemel” diyor.

        ‘Ayrıca son Soçi görüşmesiyle Türkiye-Rusya ilişkilerinden başta ABD ve Nato rahatsız oluyor. Türkiye ve Rusya’nın ortak jet motorları, savaş gemileri ve denizaltılar üretmenin yanı sıra nükleer güç konusunda da işbirliği halinde olması yadırganıyor’ deniliyor. Varsın olsunlar, biz ülke savunması için artık kimseden emir alacak değiliz, ayrıca savunmamızı yapacak güce de sahibiz. Türkiye yıllarca emir altında tuttuğunuz bir ülke olmaktan çıkıyor ve çıkmakta. Kabul edersiniz etmezsiniz o sizin bileceğiniz iş…

            CİHAT YAYCI’YI KIZDIRMIŞLAR

       2009’da başlayıp yıllarca emek verdiği Mavi Vatan projesini bürokrasinin engellemesine karşın, Erdoğan’ın imzalayın demesiyle hayata geçti. Atatürkçü vatansever olduğunu açıktan söyleyen bu emekli generale başta Yunanlılar, Kıbrıs Rum kesimi, İsrail, Körfez Ülkeleri ve CHP’li yöneticiler karşı çıkıyorlar. Mavi Vatan Türkiye’dir. 462bin km.karelik alanıyla ana karanın devamıdır. Daha doğrusu Vatan’dır. Doğu Akdeniz’de çıkarları bozulan ülkelerin karşı olmalarını anlıyorum da, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun dış politika danışmanı Ünal Çeviköz’ün açıklamalarını nereye koyacağız. Çeviköz “ Türkiye Doğu Akdeniz’de yayılmacı, genişlemeci politikalar izliyor” diyor. Aynı sözleri Yunan Lobisi de söylüyor. Mavi Vatan’ın mucidi emekli general Yunan lobisiyle ortak davranan içerdekiler için bakınız ne diyor. “Bunlar ya cehalet içindedirler, ya kasıt, ya da ihanet içindedirler” Bu satırları yazdığım sırada Mavi Vatan sınırları içine giren bir Rum gemisi sınır dışına çıkartılmış. Hükümet sözcüsü Çelik; “ Mavi Vatan bizim kırmızı çizgimizdir” diye açıklama yapıyordu. Kalın Sağlıcakla.