• 3.12.2021
  • 491

Her günahkâr, suçlu, ahlâksız ve zalimin, kendi yanına suç ortağı aradığı gibi Kâbil de Habil’i “Seni öldüreceğim!” diye tehdit ettiğinde Habil, erdem gösterir ve “sen beni öldürmeye kalkışsan bile, ben seni öldürmek niyetiyle elimi bile kaldırmam. Çünkü ben Âlemlerin Rabbi Allah’tan korkarım!” cevabını verir. Bu duyarlı ve sorumlu cevap karşısında hepten yalnız kalan ve çılgına dönen Kâbil, kardeşini öldürür ve nâşını ortada bırakır.

“Allah, kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini göstermek için, ona toprağı eşeleyen bir karga gönderdi. “Bana yazıklar olsun! Kardeşimin ölüsünü gömmek için bu karga kadar bile olamadım.” dedi ve derinden pişman olanlardan oldu.” (Maide, 5/31 ve öncesi 27-30) Evet bugünde her bir insanın ya Hâbil ya da Kâbil olabileceğini hatırdan çıkarmayalım.

            Günebakan çiçekleri/ayçiçeği, güneş nerede ise yüzünü oraya çevirir ve sürekli ışığı takip eder. Peki, güneşin görünmediği bulutlu ve yağmurlu, sisli ve puslu havalarda günebakan çiçekleri ne yapar? POZİTİF ENERJİLERİNİ PAYLAŞMAK ÜZERE YÜZLERİNİ BİRBİRLERİNE ÇEVİRİRLER. Böylece birbirlerinden güç ve destek ve de pozitif enerji alır ve verirler.

            İşte şimdi ayçiçeklerinden örnek alma vaktidir. Her zaman özellikle de içinde bulunduğumuz bu zor ve kor zamanlarda, kasvetli, kederli ve acı günlerde, mutsuz, huzursuz bu dar boğaz anlarında birbirimize güç ve enerji vereceğimiz birileri mutlaka vardır. Lütfen yüzümüzü çevirelim onlara, tıpkı günebakan/ayçiçekleri gibi birbirimizi koruma ve destek olma, pozitif enerji alma ve verme zamanıdır bu günlerimiz bu demlerimiz.

            Sahip olduğumuz iman/güvenme ve güven verme potansiyelimiz, bu zor ve kor günlerde en büyük güç, enerji, moral ve motivasyon kaynağımızdır. Zira İMAN, SINIRSIZ İMKÂNDIR.

            Gerçekten aktif bir imanımız varsa, elem ve hüzün yoktur, ümitsizlik ve hayal kırıklığı yoktur.

            Ancak güneşi sevdiği, güneşe döndüğü halde Günebakan çiçeklerine talihsizce “AYÇİÇEĞİ” denildiği gibi yaratan ve yaşatan Rabbimizi sevdiğimiz halde adımız MÜ’MİN/Güven veren, güvenilen olacak yerde; güvenilmez, güven vermez, itimat edilmez, işe yaramazın biridir diye bir kimlik ve adımız varsa… eyvaah ki, ne eyvah bize…

            Yine de şu göğüs kafesimizi genişleten umudumuz var oldukça güzel günlere olan inancımız, duamız ve desteğimiz hiç bitmeyecek inşaallah…

            Tüm dünya boşver, geç git dese bile, içimizden UMUT FISILDAR; İnsanı ve insanlığımızı yaşatmak üzere bir kez daha dene, hele bir el at kardeşine. Bir kişiyi yaşatmak, âlemi yaşatmaya bedeldir be kardeş!..