Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şemsettin Kulaç” ile 25.12.2023 tarihinde röportaj yaptı.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj
Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj
+18
Haber albümü için resme tıklayın

İlhami Atasever: Sayın hocam kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Doç. Dr. Şemsettin Kulaç: 1975 yılında Trabzon-Çaykara ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Çaykara’da Ataköy İlköğretim Okulu’nda, lise öğrenimimi Trabzon Affan Kitapçıoğlu Lisesi’nde yaptım. Üniversite öğrenimimi Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nde tamamladım. Yüksek Lisans eğitimimi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Düzce Orman Fakültesi’nde yaptım. Doktora eğitimimi ise yine KTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Orman Fakültesi’nde tamamladım. 2001 yılından beri Düzce Üniversitesi Orman Fakültesinde görev yapmaktayım.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Sayın hocam “Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜFAM)” ne tür çalışmalar yapıyor? Böyle bir araştırma merkezinin kuruluş fikri nereden çıktı? Merkezinizin tarihçesini ve kuruluş aşamalarını kısaca anlatır mısınız?

 Merkezimiz çalışmalarını şöyle sıralayabilirim; 

1.Şu anda fındık tarımı yapılan mevcut bahçelerin verimliliğini artırmak için çalışıyoruz. Bu bağlamda seyreltme, verim, şekillendirme budamaları vb. çalışmalar yapıyoruz. Bu konularda vatandaşlarımıza eğitimler veriyoruz. Gerektiğinde aralık mesafe durumuna göre ocak kaldırma bazen sıra kaldırma ve teraslama gibi uygulamalar ile verimliliği artırma çalışmaları yapıyoruz.

2. Yeni bahçeler kurulurken modern ve makineli tarıma uygun bahçelerin kurulumlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

3.Başta kahverengi kokarca, dal kıran, Mayıs böceği, Amerikan Beyaz Kelebeği gibi tüm hastalıklarla mücadele ederek sağlıklı bahçeler oluşturmaya yardımcı oluyoruz.

4.Küresel iklim değişikliğine karşı fındık bahçelerini dayanıklı hale getirmek istiyoruz. Bu bağlamda aşılı tek ağaç sistemi bahçeler kurmaya çalışıyoruz. Aşı kursları düzenleyip vatandaşlarımıza aşı yapmayı öğretiyoruz. Aşılı ağaç fındık üretimi tesisi kurmak isteyen üreticilerimize bilimsel destek sağlıyoruz. Rakım ve bakıyı dikkate alarak hangi yükselti ve bakıda hangi çeşitlerin daha başarılı olabileceği konusunda da araştırmalar yürütüyoruz.

5.Genetik çeşitliliği artırmaya yönelik ıslah çalışmaları yapıyoruz. Aynı zamanda tescilli çeşitlerimizin birbirleri ile olan genetik akrabalıklarını ortaya koyacak olan bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışma ile isim karmaşıklığını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

6.Mevcut bahçelerde ve yeni kurulacak bahçelerde toprak tahlilleri yaparak doğayı kirletmeden en uygun bitki besleme programları düzenliyoruz. 

7.Merkez olarak fındıktan yeni ürünler (mamuller) geliştirerek ekonomiye katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Araştırma merkezimizin kuruluş fikri; 2010 yılında doktoramı bitirdikten sonra Avrupa ve Amerika’ya bilimsel amaçlı kongreler için gittiğimde gördüğüm tek ağaç sistemini ülkemize uyarlamak için kendi bölümümde bilimsel çalışmalar yapmaya başladım. İlk olarak 2015-2018 yılları arasında yerli çeşitlerimiz ile Türk fındığı (Bolu fındığı) arasında aşı uyum çalışmaları yaptım. Bu çalışmada aşı başarısı için hangi aşı yöntemleri ve hangi zamanlarda aşı yapılmalı sorularına cevap aradım. Daha sonra bu çalışmanın devamında hangi çeşitlerin daha verimli olduğu belirlenme çalışmasına başladım ki bu çalışma halen devam ediyor. Bu tarz çalışmalarımı gören Sayın Rektörümüz böyle bir merkez kurmamı istedi, gerekli çalışmalardan sonra merkezimiz 07 Haziran 2021 yılında kurulmuş oldu.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Sayın hocam son yıllarda sizlerin de ilgilendiği “Ağaç Fındık” diye bir fındık çeşidi duymaya başladık. “Ağaç fındık” ne demek? Bu fındığın dünyadaki ve Türkiye’deki tarihçesi nedir, diğer fındıklardan farkı nedir?

Ağaç fındık Corylus colurna dediğimiz, dünya literatüründe Türk fındığı olarak bilinen fındıklara “Ağaç Fındık” diyoruz. Bu “Ağaç Fındık” hem ülkemizde hem de dünyada çok eski yıllardan beri var olan bir ağaç fındıktır. Genellikle ormanlarda, orman ağaçları ile birlikte yetişir. 250, 500 hatta bin yıl yaşayabilir. 2 metre çap ve 25-30 metre boya ulaşabilir. Son zamanlarda havadaki ağır metalleri tutması nedeniyle park ve bahçelerde kullanılmaya başlandı. Bazı köylerimizde bahçe ve avlu kenarlarında meyvesinden faydalanılmak için yetiştirilmektedir. Diğer fındıklar ise genel olarak çalı şeklinde yetişen, ticareti yapılan fındıklardır. Bu fındıklar Corylus avellana olarak isimlendirilir ve Avrupa fındığı (adi fındık) olarak bilinir.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Sayın hocam bildiğimiz fındık çeşidiyle “Ağaç Fındık” arasında verim ve kalite açısından ne fark var bu konuda bir çalışmanız oldu mu, tat analizi yapıldı mı?

Bildiğimiz fındıklar genellikle ocak sistemi ile yetiştiriliyor. Bazı yerlerde çit şeklinde tek dal dikimleri de mevcuttur. Aşılı fındık ağaçları ise ocak yerine tek birey olacak şekilde yetiştiriliyor. Verim açısından güçlü bir kök yapısına sahip olduğu için bakım ve çeşide bağlı olarak ocak sisteminden en az iki kat daha verimli olduğu Avrupa’daki çalışmalarda ortaya konmuştur. Bizim de bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Tat bakımından analizlerimiz henüz tamamlanmadı ama yaptığımız ön denemelerde fındığın lezzetini artırdığını söyleyebilirim.Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Halen bildiğimiz fındıklarda cins olarak Yomra fındığı, Giresun yağlısı, Çakıldak (delisava) fındığı vb. farklı farklı türleri var. “Ağaç fındıkta” da aynı türler söz konusu mu?

Aşılı “Ağaç Fındıkta” aynı türleri kullanıyoruz. Altlığımız Türk fındığı (Bolu Fındığı) üzerine bu çeşitlerimizi aşılıyoruz. Aynı özelliklerini devam ettiriyoruz. Tek fark daha sağlam kök yapısı daha derine giden kökler vasıtasıyla kurak dönemlerden etkilenmeyen bir yapı ve devamında güçlü gövde gelişimi ve verim artışı oluyor.

Her cins fındığın “Ağaç Fındık” olarak aşılanmış olanı var mı?

Bizim çalışmamızda o dönemde sadece 13 farklı çeşide ulaşabildiğimiz için onları aşıladık. Aşılama ve gelişim konusunda herhangi bir sorun yaşamadık. Diğer çeşitlerde de sorun olacağını düşünmüyorum.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

“Ağaç Fındığın” toplanması zor olmaz mı, dalından değil de yerden mi toplanmalı?

“Ağaç fındıkta” olan fındıklar silkeleme yapılarak yerden toplanacak. Bu sistemde zaten amaç makineli tarımı yaygınlaştırmak ve maliyetleri düşürmektir. Bu soru eğimli araziler için de sorulabilir. Oralar için de teraslama yapılarak eğim düşürülecek ve yine silkeleme yolu ile makineli toplama işlemi yapılacaktır.

Fındık ocaklarını yenilemek diye bir görüş var. Mesela; Yaşlı fındık ağacı kesilir, yerine genç fındık denilen filizlere yol verilir. Bu görüş doğru mu?

Bu konu karmaşık bir konudur. Fındık ocak yaşı farklıdır dal yaşı farklıdır. Sürekli kesilerek yenilendiği için ocaklardaki dallar genç görülebilir fakat ocağın biyolojik yaşı çok daha eski olabiliyor. Burada önemli olan ocak yaşının iyi tespit edilmesi, eğer ocaklarımız çok yaşlandıysa biyolojik ömrü dolacağından verim düşmeye başlar. Ocakları yenilemezsek mantarlaşma ve Mayıs Böceği zararı oldukça fazla görülmeye başlıyor.Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Diğer ağaçlarda olduğu gibi fındıklarda da budama olur mu? Fındık el ile mi, makine ile mi toplanmalı?

Fındık bir meyve ağacıdır. Her meyve ağacında olduğu gibi fındıkta da ışığa ulaştırmak için budamalar yapılmalıdır. Budama ile verim belirli ölçülerde artırılabilir. Bu yüzden kesinlikle budama ihmal edilmemelidir. Fındık mecburi durumlar haricinde mutlaka yerden toplanmalıdır. Çünkü elle toplanan fındıklar bir sonraki sene az verim veriyor. Sebep; Burada büyük ölçüde toplayıcı zararı oluyor, gelecek yılın fındık tomurcukları zarar görüyor. Hem fındığın tam olgunlaşması için hem de gelecek yılın fındık tomurcuklarının zarar görmemesi için fındık yerden toplatılmalıdır.

Fındıkta teras yapmak ne demek?

Fındık sıraları arasında arazi eğimine dik olacak şekilde mini ekskavatörler ile veya insan eliyle yapılan küçük yol şeklinde yapılara teras diyoruz. Bazen ocak etrafında cep şeklinde de yapılabiliyor. Fındıkta teras yapmak ilk başta eğimli arazilerde arazi eğimini düşürmek amacıyla yapılıyordu. Fakat teras yapıldıktan sonra veriminde teraslardan olumlu etkilendiği fark edildi. Fındık kökleri su ve besin maddeleri alımını teras sayesinde daha iyi yaptığı için verimin de arttığı tespit edildi. Daha sonra cep teras veya seki terası şeklinde teraslar yapılmaya başlandı. Böylece eğimli arazilerde daha kolay çalışma ve fındık toplama imkanı oldu.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

“Ağaç Fındık” boy, en ve kök olarak diğerlerinden farkı var mı?

“Ağaç Fındık” kendisi çok farklı yapıya sahiptir. 1,5-2 metre çap ve 25-30 metre boya ulaşabilir. Kazık kök sistemine sahip olduğu için 5-10 metre derine gidebilir.

Dolayısıyla toprağın çeşitli katmanlarından ve derinlerde olan sulardan ve besin maddelerinden faydalanabilir. Biz bu “Ağaç Fındığın” kök sisteminden faydalanmak amacıyla aşılı “Ağaç Fındık” yetiştiriyoruz. Aynı zamanda bunlar dip sürgünü vermiyor ışkın derdimiz olmuyor. Derin kök sistemi nedeniyle makineli işlemeye uygun oluyorlar.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

“Ağaç Fındık” veya fındık yetiştirme, fındık bakımı, budama vb. ile ilgili işbirliği halinde olduğunuz kurum veya kişiler var mı?

Evet var. Aşılı fidan yetiştirme konusunda bilimsel danışmanlığını yaptığımız fidan üreticimiz Muhammet GÜNDÜZ var. Çöğür fidanları temini konusunda OGM Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlükleri ile iş birliğimiz var. Ayrıca Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğü, Kocaali Tarım İlçe Müdürlüğü, Alaplı ve Ereğli İlçe Tarım Müdürlükleri yanında Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile bitlikte çalışıyoruz.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Hali hazırda ürün aldığımız fındık tarlalarını “Ağaç Fındık” tarlasına dönüştürmek maliyetli bir iş değil mi? Maliyet söz konusu ise devletin bu konuda teşviki söz konusu mu?

Hali hazırda düzenli dikim yapılmış bahçeleri verim kaybına sebebiyet vermeden aralık mesafeleri koruyarak dönüştürebiliyoruz. Buradaki maliyet aşılı fidanı temin etme ve dikim maliyetleridir. İsteyen kendi aşılayabilir bu durumda maliyet biraz daha düşük olacaktır. Devletin bu konularda teşvik vermesi konusu ilerleyen dönemlerde olabilir. Şu anda maalesef yok.Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

“Ağaç Fındık” Düzce’de, Türkiye’de tanınıyor mu?

“Ağaç Fındık” yeni yeni tanınmaya başlandı ama hızla yaygınlaşıyor. Gelecekte 780 bin ha alandaki fındık bahçelerinin çoğu tek ağaç aşılı fındığa dönerse şaşırtıcı olmaz. Bunun çık kısa bir sürede oluşabileceğine inanıyorum.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

DÜFAM’da yaptığınız çalışmalarla ilgili halka açık olarak ne tür eğitimler veya uygulamalar yapıyorsunuz? Bu konuda özellikle köy muhtarları ile ilgili işbirliğiniz oldu mu? Veya bu konuda ne söylemek istersiniz?

Bireysel ve DÜFAM Müdürü olarak aşı kursları ve budama kursları düzenliyorum. Akçakoca-Arabacı köyünde bir merkez binamız var o binanın eksikleri bitmek üzere, bitince orada önce muhtarlarımıza sonra köy köy fındık üreticilerimize bilgilendirme eğitimleri vereceğiz. Son birkaç yıl ilgili muhtarlarımızla birlikte budama eğitimleri düzenledik. Buradan ilgilenen muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

“DÜFAM” olarak deneylerinizi nerelerde yapıyorsunuz?

DÜFAM’ın kendi bünyesinde iki farklı yerde yaklaşık 15 dekar tahsisli fındık bahçesi var. Bunun yanında kullanım hakkı olan 20 dekar başka bir arazisi de var. Bu arazilerde bilimsel çalışmalarımızın arazi kısımlarını yapıyoruz. Diğer deneysel çalışmalarımızı Orman Fakültesi’ndeki DÜFAM laboratuvarlarında ve Arabacı köyündeki binamızdaki laboratuvarlarda yürütüyoruz.Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

“DÜFAM” olarak çalışmalar veya kongrelere katılıyor musunuz?

Bilimsel çalışmalara katılıyoruz. Biz de Merkez olarak önümüzdeki sene bir ulusal fındık çalıştayı düzenleyeceğiz inşallah. Hazırlıklarımız devam ediyor.

“Ağaç Fındık” konusunda Düzce ve Türkiye olarak nerelerdeyiz? Dünya bu konuda nerelerde?

Bizde aşılı “Ağaç Fındık” konusu çok yenidir. Yaklaşık 10-15 yıllık bir mesele iken dünyada 1900’lü yılların başlarında çeşitli çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Örneğin Amerika’da 1950 yıllarında kurulmuş aşılı bahçe bugün halen varlığını devam ettirmektedir. Bugün bütün Balkan ülkeleri, Amerika, Şili ve Avrupa ülkelerinde tek ağaç sistemi fındık bahçeleri hızla kurulmaya devam etmektedir.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Mesela “Ağaç Fındık” konusunda örnek bir çalışma yaptınız mı?

Sakarya Karasu’da 3 yıl önce 40 dönüm bir bahçe kurduk. Geçtiğimiz Günlerde Düzce Ticaret Borsasının Bahçesinde 6 dekarlık örnek bahçe daha kurduk. Yaklaşık 11 yıl önce dikilmiş Kocaali’de bir bahçede aşılı fındık ağaçları var ve onları sürekli olarak takip ediyor budama ve bakımlarını düzenli olarak yapıyoruz.

İlhami Atasever: Çalışmalarınızda karşılaştığınız zorluklar var mı, varsa ilimiz ölçeğinde çözüm için size yardımcı olunuyor mu?

En büyük sorunumuz çiftçilerimizin atadan öğrenme yöntemlerini terk edemiyor olması, yenilikçi yaklaşımlara mukavemet göstermeleri. Özellikle İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Esra UZUN hanımefendi ve Düzce Milletvekilimiz Sayın Ercan Öztürk bey yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bu vesile ile kendilerine buradan teşekkür ediyorum.Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Yaptığınız bu çalışmalar sadece Düzce Üniversitesi’nde mi yoksa başka üniversitelerde de yapılıyor mu?

Doç. Dr. Şemsettin Kulaç: Bildiğim kadarıyla bu çalışmalar ilk olarak bizim üniversitemizde başladı. Diğer üniversitelerde bu şekilde bir merkez yok. Daha çok Bölümler ve Anabilim dalları bazlı çalışmalar yürütüyorlar.

 Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Yaptığınız bu çalışmaları basınla, STK’larla paylaşıyor musunuz?

Mümkün olduğu kadar paylaşmaya çalışıyorum.

Yaptığınız çalışmalarla ilgili olarak binanız fiziki anlamda, araç gereç anlamında yeterli mi? Kaç personel ile çalışıyorsunuz?

Binalarımız fiziki olarak yeterli konuma geldi. Araç gereç konusunda bazı eksiklerimiz var. En önemlisi personel sorunumuz var inşallah kısa sürede o sorunu da Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nedim SÖZBİR aracılığı ile çözeceğiz.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Mesela bu çalışmaları İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası, Halk Eğitimi Merkezleri vb. kurum veya kuruluşlarla işbirliği halinde paylaşıyor musunuz? Sertifikalandırma konusunda işbirliği yapmayı düşünür müsünüz?

Üniversite olarak yaptığımız kurslarda sertifika veriyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve diğer birimlerle ortak kurs düzenlemeye açığız. Özellikle Halk Eğitim Merkezlerini de imkanlar dahilinde aktif olarak değerlendirebiliriz.

“Ağaç Fındık” konusunda Düzce’de yapmayı planladığınız örnek çalışma var mı?

Geçen hafta Düzce Ticaret Borsası’na ait 6 dönüm alanda örnek bahçe kurulumu gerçekleştirdik. Akçakoca’daki merkezimizin bahçesinde de örnek bahçemiz mevcut. Vatandaşlarımız için örnek bahçeler çok önemli. Çünkü bizim insanımız görerek bir şeyleri yapmayı seviyor.

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Vatandaş olarak ben sizden 2 veya 3 kök “Ağaç Fındık” fidanı almak istiyorum dersem alabilir miyim? Fiyatlar konusunda bilgi vermenizde mahsur yoksa bilgi verir misiniz?

 Tabii alabiliyorsunuz. Merkezimizde her çeşit aşılı ve aşısız “Ağaç Fındık” temin etme imkanı mevcuttur. Önümüzdeki yıllarda normal fındık fidanları da mevcut olacak inşallah.

DÜFAM’ın açık adresi ve iletişim numaraları nedir?

Merkezimizin bir şubesi Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi zemin katında yer almaktadır. Bir diğer şubemiz aynı zamanda ana binamız Akçakoca ilçemizin Arabacı köyündedir. Bilgi almak isteyene direkt kendi özel telefonumu vermekteyim. 0 532 640 81 61 numaralı telefonumdan ayrıca [email protected] adresinden ulaşabilirler.

Bu konuda Düzce halkına vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Özellikle bilime inansınlar, güvensinler. Bizler bu işler için buralarda görev alıyoruz. Her türlü bilgi için bize ulaşabilirler. Sadece Düzce halkına değil tüm ülkemizdeki fındık üreticilerine bir mesaj vermek istiyorum. “Lütfen kendi bahçeleri ile ilgilensinler ve üretsinler yoksa birileri bu fındık üretimini kitlesel halde yapar bizim çiftçilerimiz de o bahçelerde asgari ücretle çalışmak zorunda kalır”

Sayın hocam faydalı bir röportaj oldu. “Düzce Üniversitesi DÜFAM” hakkında birçok kişinin duymadığı, bilmediği, doğrusunu söylemek gerekirse benim de ilk defa bilgi sahibi olduğum konular hakkında ayrıntılı bilgiler verdiniz. Üniversitede başarınızı artırmaya yönelik çalışan, sizlere yardımcı olan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz ve Düzce halkına vermek istediğiniz mesaj var mı?

Şemşettin Kulaç ile 'Ağaç Fındık' üzerinde çok özel röportaj

Amerikalıların bir sloganı var Oregon Üniversitesi’nde sürekli kullandıkları bir slogan “Türk fındığını biz bitireceğiz” diye binlerce makineli tarıma uygun tek ağaç sistemi fındık bahçeleri kuruyorlar. Bizim fındığımız dünyanın en kaliteli fındığı. Eğer biz de makineli tarıma geçer onların yaptığı gibi “tek ağaç aşılı fındık” bahçeleri ile de fındık tarımı yaparsak değil Amerika kimse bu fındığı elimizden alamaz. Ve iddia ediyorum ki yine eski günlerimize geri döneriz.

Öncelikle bu güzel görüşme için çok teşekkür ederim. Çalışmalarımızla ilgili halkımızın tecrübelerini dinlemekten mutlu olacağımızı belirtmek isterim. Devletimizin bize yüklemiş olduğu görev gereği üniversite olarak öncelikli işimiz bu konularda en iyisini yapmaktır. Bu vesile ile gerçekleştirdiğimiz röportaj sayesinde yaptığımız çalışmalarımızın kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, üniversitemiz adına teşekkürlerimi arz ederim.

Bu röportaj vesileyle katkıları nedeniyle Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Nedim SÖZBİR’e şahsım ve tüm çalışanlarımız adına teşekkürlerimi arz ederim. Düzce'nin, bölgemizin ve hatta Türkiye’nin tarım çalışmalarına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Düzce gibi ülkemizin bu güzel kentinde tarımdaki gelişmelerin, siz değerli basın mensuplarının katkılarıyla geliştirmeye ve duyurmaya çalışacağız inşallah. Hoşça kalın.

04 Oca 2024 - 10:31 -

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Recep Biriktir - Maşallah İlhami hocamızı, düzceli fındık üreticilerinin beklediği bu aydınlatıcı çalışmadan dolayı tebrik ediyorum

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Ocak 11:56