Düzce Mutfak Sanatları Merkezi'nde Yöresel Tatlar Sizlerle

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Düzce Belediyesi BELTUR Genel Müdürü Erdal Yılmaz” ile Röportaj yaptı. Kendinizi tanıtır mısınız? Düzce’de doğdum....

+15
Haber albümü için resme tıklayın

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Düzce Belediyesi BELTUR Genel Müdürü Erdal Yılmaz” ile Röportaj yaptı.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Düzce’de doğdum. İşletme Mezunuyum. Düzce BELTUR A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Düzce BELTUR’un açılımı nedir? BELTUR’a bağlı kaç adet sosyal tesis var, isimlerini söyler misiniz?

Düzce BELTUR Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. Düzce Belediyesinin turizm şirketidir. İlimizin turizm potansiyellerini öne çıkaran, tanıtan Düzce BELTUR aynı zamanda Düzce Belediyesine ait olan sosyal tesisleri, kafe ve restoranlarını işletmektedir.

Ayrıca, Düzce'mizin yöresel mutfağını, tarihi ve kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini tanıtarak, çeşitli turizm etkinlikleri düzenleyerek, ulusal alanda ilimizin turizm potansiyelinin ortaya çıkartılmasına ve tanıtılmasına önderlik etmektedir.

Turizm ve işletmecilik konusundaki tüm gelişmeleri ve bu alandaki en yeni çalışmaları yakından takip etmekteyiz. “Erguvan Sosyal Tesisleri, Samandere Şelalesi Sosyal Tesisleri, Kusursuz Kafe Sosyal Tesisleri ve Mutfak Sanatları Merkezi” ile şehrimize ve bölgemize hizmet sunmaktayız.

Düzce BELTUR olarak Düzce’nin turizmine ne tür katkılarınız olmaktadır? İl içi yayla, şelale, mağara, deniz turları yapmayı düşünüyor musunuz? Turizme olan katkınız sadece merkez ile mi sınırlı, yoksa ilin tamamına mı yönelik? Bu konuda yapılan veya yapmayı düşündüğünüz çalışmaları kısaca anlatır mısınız?

Erdal Yılmaz: Düzce’nin, turizm merkezi olarak hem şehirde yaşayanlara hem de şehir dışından gelecek olan turistlere tanıtılmasını sağlamak gayretindeyiz. İl sınırlarının tamamını kapsayacak şekilde, en son ve en güncel bilgilere dayalı olarak tüm turizm değerlerimizin tanıtımını yapmaktayız. Ayrıca; Düzce genelinde turizm gezilerine ev sahipliği yapmaktayız.

Düzce’yi, Düzcelilerin tanıtacağına olan inancımızla ilimizin turizm rotalarını oluşturduk. Kuzey ve Güney turizm rotası olarak oluşturduğumuz rotasyonların odak noktasında Konuralp Antik Kentimizi merkezde konumlandırdık. Bu rotasyon güzergahlarında turizm tanıtım gezilerine ev sahipliği yapmaktayız. Şehir dışından gelen misafirlerimize Düzce BELTUR olarak eşlik etmekteyiz.

Hizmete yeni açılan Mutfak Sanatları Merkeziniz var. Mutfak Sanatları Merkezi denilince ne anlamalıyız?

Mutfak Sanatları Merkezi; eşsiz şehir manzarası ve doğası ile Düzcelilerin şehir içi ve şehir dışından gelen misafirlerini ağırlayabileceği, huzurlu bir ortamda keyifli zamanlar geçirebileceği ferah, nezih, modern ve şık tasarımları, geniş alanları ile sadece bir restoran değil günün her anında vakit geçirebileceğiniz seçkin bir yaşam merkezi niteliğindedir.

İlimize ve bölgemize özgü lezzetlerin yer aldığı mekânımızda ilimize farklı kültürlerden gelen insanların beraberinde getirdiği lezzetlerin birbirleri ve doğayla etkileşimlerinden ortaya çıkan ‘Yöresel Düzce Mutfağını’ tek çatı altında bulabilirsiniz. MSM, Düzce mutfağının özgünlüğünü koruyarak gelecek nesillere aktaran bir akademi ve eğitim merkezi ruhuyla hizmet vermektedir.

Mutfak Sanatları Merkezini kurma fikri nereden aklınıza geldi? Mutfak Sanatları Merkezi ne zaman hizmete girdi ve hangi amaca yönelik kuruldu?

Belediye Başkanımız Dr. Sayın Faruk Özlü tarafından Düzce’yi turizm destinasyonu yapmak ve Yöresel Düzce Mutfağını gastronomi alanında ön plana çıkarmak amacıyla kurulan Mutfak Sanatları Merkezi; 17 Eylül 2021 tarihinden itibaren şehrimize ve bölgemize hizmet vermektedir.

Düzce‘nin kendine has lezzetlerini maliyetine sunmak, yöresel ürünler pazarı oluşturmak, etnik kimliklerin oluşturduğu yöresel Düzce Mutfağı'nın yaşaması, yaşatılması, etnik kültürlerin birbirleri ve coğrafyamızla etkileşimleri sonucu ortaya çıkan yemeklerimizin yeniden gündeme gelmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuştur.

Belediyelerin sosyal tesis açma amacı nedir? Bu tesisleri açmanın halka veya belediyeye sağladığı maddi ve manevi avantajlar nelerdir?

Düzce Belediyesinin iştirakçi şirketi olarak işletmesini yapmış olduğumuz sosyal tesislerimizde öncelikli amacımız; vatandaşlarımıza hoş mekanlarda, gıda güvenliği sağlanmış, kar amacı olmayan, birim maliyetler hesaplanarak kaliteli yiyeceklere ulaşmalarının yanı sıra güven içinde iyi vakit geçirmelerini sağlamak ve böylelikle yaşam kalitelerini arttırma fırsatı sunmaktadır.

İlhami Atasever: Mutfak Sanatları Merkezi kaç dönüm alan üzerinde ve kaç metre kare kapalı alanda hizmet vermektedir? Mutfak Sanatları Merkezini bina olarak tanıtır mısınız?

Erdal Yılmaz: Düzce Mutfak Sanatları Merkezi 4000 m2 açık alan üzerine kurulmuş olup toplam 1000 m2 kapalı alanda misafirlerine hizmet vermektedir. 200 kişilik yemek Salonu, 50 kişilik toplantı salonu, 50 kişilik oturma salonu (Çay-Kahve vb.), Teras, Sıcak-Soğuk İçecekler/Kafe - Bar, Yöresel Ürünler Satış Reyonu, Taş Fırın, Üretim Mutfağımız ve Mescidimiz ile vatandaşlarımıza hizmet sunmaktayız. En kısa zamanda ‘Eğitim Mutfağımızı’ da hizmete açacağız.

Mutfak Sanatları Merkezinde ne tür faaliyetler yapılmaktadır? (Lokanta, kafe, toplantı, düğün, nişan, kına, yemek yarışmaları, kurs, seminer vb.) Çocukları ile gelen ailelerin çocuklarını eğlendireceği bir yer, büyükler için özel yürüyüş yollarınız var mı? Ulaşım olarak nasıl gidilebilir?

Mutfak Sanatları Merkezimiz dört mevsim, yedi gün keyifle hizmet almanızın mümkün olduğu, tüm özel günlerinizi benzersiz kılabileceğiniz bir ortama sahiptir. Müşterilerimize tüm özel hizmetleri sunabildiğimiz gibi, ayrıca ‘Toplantı Salonu’ ile kurum, kuruluş, STK ve özel misafir guruplarına (Lokanta, kafe, toplantı, seminer vb.) da ev sahipliği yapmaktadır.

Ailelerin güvenle kullanabildiği açık alanımız olduğu gibi, çocuklar için oyun parkımız mevcuttur. Konum olarak Bahçeşehir, Değirmentepe Mesire Alanı – Kazukoğlu mevkiindedir. Şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan işletmemize özel araçlarınızla gidebileceğiniz gibi Düzce Ulaşım A.Ş.’nin 33 numaralı araçları ile de rahatlıkla gidilebilmektedir.

Mutfak Sanatları Merkezinde yöresel ürünler için satış reyonunuz var mı?

Mutfak Sanatları Merkezimizde yöresel lezzetlerin yanı sıra Düzce‘nin kendine has ürünlerine, markalarına ve kooperatiflerine uygun satış sahası olarak hazırlanan yöresel ürünler reyonumuz bulunmaktadır. Mutfak Sanatları Merkezi yöresel ürünler pazarında; Düzce Tütün kolonyası, Çimen kolonyası, Akçakoca Fındık kolonyası, Akçakoca Kestane kolonyası, Abaza Peyniri (isli-issiz), Çerkez Peyniri (isli-issiz), Keş, Mısır Unu (kavrulmuş - çiğ), Acuka, Çıkı Turşusu, Kaldirik Turşusu, Fasulye Konserve, Konuralp Pirinci, Kuskus Çeşitleri, Erişte Çeşitleri, Tarhana Çeşitleri, Fındık, Fındık Yağı, Fındık Ezmesi, Damat Şekerlemesi, Kestane Balı, Bal Kabağı, Konserve, Ihlamur, Kuşburnu (marmelat), Kızılcık (marmelat), Dağ Çileği Reçeli, Vişne Reçeli, Böğürtlen Reçeli, Dut Pekmezi, Elma Pekmezi, Armut Pekmezi, Elma Sirkesi, Alıç Sirkesi, Töngel Sirkesi, Cıbrısa (baharat) vb. gibi yöresel ürünlerimiz bulunmaktadır.

Mutfak Sanatları Merkezinde yemek çeşitleri üzerine kurslar açmayı düşünüyor musunuz, böyle bir projeniz var mı?

Profesyonel bir eğitim mutfağımız yapıldı. En kısa süre içinde yiyecek ve gastronomi (Yemek bilimi, yemek sanatı) üzerine kurslar açma projemiz olacak. Bu konuda ilgili kurumlarla işbirliği yapacağız. Kurslar açıldığında halkımıza gerekli duyuruları yapacağız.

Mutfak Sanatları Merkezinde kaç kişi çalışıyor? Düzce BELTUR’da toplam kaç kişi ile hizmet veriyorsunuz? Çalışan kişilerin tamamı şirket elemanı mı?

Mutfak Sanatları Merkezinde 28 kişi, Düzce BELTUR’da 92 kişi ile istihdama destek olmaktayız. Çalışan kişilerin tamamı şirketimiz personelidir.

Mutfak Sanatları merkezi ve diğer sosyal tesislerinizde müşteriye sunulan hizmet piyasaya göre uygun mu? Satış için alınan veya satışı yapılan her ürüne faturalandırma yapıyor musunuz?

İşletmelerimiz vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti, en az karla sunmaktadır. Yapılan tüm alışverişlerimiz faturalıdır. Müşteriye sunulan hizmet piyasaya göre daha uygun ve kalitelidir. Düzce Kusursuz Kafemizdeki engelli bireylerin istihdama ve üretime katılması sadece bizim değil hepimizin mutluluğudur. Aynı şekilde, Mutfak Sanatları Merkezimizde geçmişten günümüze gelen yöresel yemeklerimizin tanıtılması da yine hepimizin mutluluğudur.

Mutfak Sanatları Merkezine gelen müşteriler daha ziyade il içinden mi, il dışından mı?

Mutfak Sanatları Merkezi; eşsiz şehir manzarası ve doğası ile Düzcelilerin şehir içi ve şehir dışından gelen misafirlerini ağırladığı huzurlu bir ortamda, keyifli zamanlar geçirdiği seçkin ve nezih bir mekandır. Sadece şehrimize değil bölgemize de hizmet vermekteyiz. Grup yemekleri ve toplantılar haricinde rezervasyona gerek yoktur.

Her işin bir mevsimi, sezonu vardır. Mutfak Sanatları Merkezinin de belli bir mevsimi var mı yoksa müşteri konusunda her zaman aynı dolulukla mı çalışıyorsunuz?

Merkezimiz 4 mevsim 7 gün hizmet sunmaktadır. Saat 09.00’dan 23.00’a kadar misafirlerimize hizmet veriyoruz. İşletmemiz Wi-Fi’miz (ücretsiz internet) mevcuttur. İşletmemize araçlarıyla gelen müşterilerimiz için otoparkımız da mevcuttur.

Düzce Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezinin tanıtımı, reklamı için nasıl bir çalışma yapıyorsunuz? Mesela; Sizden il dışından bir yemek organizasyonu istense bu konuda hizmet verebilme kabiliyetiniz var mı? Üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü (Halk Eğitimi Merkezi-Öğretmenevi), İl Tarım Müdürlüğü, Ziraat odası, Lokantacılar odası vb. kurumlarla işbirliği yapıyor musunuz?

Mutfak Sanatları Merkezinin tanıtımı, reklamı hizmet kalitesidir. Gerek Düzce Belediyesi, gerekse Düzce BELTUR kurumsal web sitesi üzerinden ve tüm sosyal medya (İnstagram, Facebook ve Twitter) hesaplarımızdan merkezimizin sürekli olarak tanıtımını yapmaktayız. Mutfak Sanatları Merkezimiz, hizmet vermeye başladığı günden bu yana her kesimin sahiplendiği, gerek özel yemeklerde, gerekse kurum, kuruluş, oda ve STK’ların toplantılarına ev sahipliği yaparken tercih ettiği bir yaşam alanıdır.

Mesela; Geçtiğimiz birkaç gün içinde Cumhurbaşkanlığı külliyesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da hazır bulunduğu bir gruba akşam yemeği, Dedeman Hotels & Resorts International’in Düzce’de yapmayı planladığı “Park Dedeman Düzce’nin” imza töreninden sonra misafirlere Düzce BELTUR Mutfak Sanatları Merkezi’nin ürünü olan yemek ikramının yapılması tanıtım için iyi bir fırsat oldu.

İlerleyen günlerde, özellikle mutfak eğitimi konularında Üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü (Halk Eğitimi Merkezi - Öğretmenevi), İl Tarım Müdürlüğü, Ziraat odası, Lokantacılar odası, vb. gibi kurumlarla işbirliği yapabiliriz.

Buradaki çalışma sistemi kendinize göre mi yoksa sizden sonra kim gelirse gelsin başkalarının da kullanabileceği profesyonel bir sistem ile mi çalışıyorsunuz?

Profesyonel, insan odaklı hizmet anlayışımızı, alanında eğitimli personelimiz ile süreğen bir konumlandırma ile devam ettirmekteyiz.

Mutfak Sanatları Merkezinin açık adresi ve iletişim numaraları nedir? Binanın bulunduğu konumu kısaca anlatır mısınız?

İşletmemiz, Kazukoğlu Mahallesi, Değirmentepe Mesire Alanı bölgesinde hizmet vermektedir. Bilgi - İletişim - Rezervasyon için Telefon numaramız 0 380 526 20 81’dir.

Teşekkür ederim. Çok güzel ve verimli bir röportaj oldu. Düzce BELTUR ve Özellikle karşıdan bakıldığında çok güzel bir görüntüye sahip olan Mutfak Sanatları Merkezini, içinde ne var, hangi tür hizmetler veriliyor, ücret, ulaşım vb. birçok konularda bizleri ve dolayısıyla vatandaşı bilgilendirmiş oldunuz. Son olarak söylemek istedikleriniz, vermek istediğiniz mesaj varsa onları söyler misiniz?

Düzce Belediyesi iştiraki olan Düzce BELTUR A.Ş. olarak çalışmalarımıza ve sosyal tesislerimize göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alaka nedeniyle asıl bizler sizlere teşekkür ederiz. Size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesi çalışanlarına, BELTUR Yönetim Kurulumuza, Belediyemizin ve belediye şirketlerinin gelişimine olan katkıları nedeniyle başta Belediye Başkanımız Dr. Sayın Faruk Özlü’ye, şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarım adına teşekkürlerimi arz eder, başarılarınızın devamını dilerim. Vatandaşlarımızı en kaliteli hizmeti, en uygun fiyata alabilecekleri sosyal tesislerimize davet ediyoruz. Hoşça kalın.

Editör:Y. Şentürk

#

17 Oca 2022 - 12:43 -

Muhabir  Hicran Dağkıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.