Bölgede tek!

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz ve Atatürk Devlet Hastanesinde görevli Uz. Dr. Ebru Karakaya” ile 1999 Düzce Depreminden sonra yaklaşık 11 yıl Düzce Atatürk Devlet Hastanesi olarak hizmet veren ve halen Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmet binası olarak kullanılan binada hizmete yeni açılan Hidroterapi (su ile terapi) konusunda 27.12.2021 tarihinde röportaj yaptı.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

İlhami Atasever: Kendinizi tanıtır mısınız?

Dr. Yasin Yılmaz: 1975 Düzce doğumluyum. İlkokulu Düzce İsmetpaşa ilkokulunda bitirdim. 1986-1993 yılında Antalya İmam Hatip Lisesinden, 2000 yılında Akdeniz Üniversitesi Antalya Tıp Fakültesinden mezun olup Düzce'de görev aldım.

2011-2012 Bozüyük Devlet Hastanesi - Bilecik Satın almadan sorumlu Başhekim yardımcılığı, 2012-2012 Bozüyük İlçe Sağlık Müdürü aynı zamanda Başhekim Yardımcılığı görevinde bulundum. 2012-2013 Kamu Hastaneleri Kurumu Bilecik Bozüyük Devlet Hastanesi Başhekim yardımcılığı, 2013-2017 Bilecik İl Sağlık Müdürü, 2017-2017 Balıkesir İl Sağlık Müdürü, 2017-01-12-2018 yılları arası Balıkesir ili Acil Sağlık Hizmetleri başkanı olarak görev yaptım. 04.12.2018 tarihinden itibaren Düzce İl Sağlık Müdürü olarak göreve başladım. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım.

Hidroterapi ne demek?

Hidroterapi, su kullanarak ve sudan faydalanarak ağrının giderilmesi ve tedavi edilmesi konularında çalışmalar içeren, fizyoterapi kapsamında yer alan bir tıp dalıdır.

Hastanenizde hidroterapi hizmetinin açılışı ne zaman yapıldı?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ek binası olan Muncurlu’daki Hidroterapi tedavi Su ile terapi) merkezinin açılışı 09.12.2021 tarihinde yapıldı.

Kaç tane Whirlpool var?

2 adet Whirlpool, 1 adet hidroterapi havuzumuz var.

Hidroterapi havuzları ile kaplıca havuzları arasındaki fark nedir?

Kaplıca havuzlarında su doğal, yer altı kaynaklıdır, gaz ve mineral madde içerir. Kaplıca havuzlarında suyun kimyasal özelliğinden yararlanılır, hidroterapi havuzlarında ise suyun fiziksel özelliğinden yararlanılır.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesinden Muncurlu ek binasına yönlendirme yapılıyor mu?

Evet. Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde görev yapan ortopedi, beyin cerrahisi, nöroloji doktorlarının ihtiyaç hissetmeleri halinde yönlendirmeleri ile de hastalar Muncurlu’da bulunan ek binamıza başvurabiliyorlar.

Bu hastaneye başka illerden gelen hastaları da alıyor musunuz?

Evet. Çevre illerden de hastalar başvuruyor. Bu hastaları servisimize yatırarak tedaviye alıyoruz.

Vatandaş sıra-randevu alma işini telefonla mı, internet üzerinden mi, bizzat hastaneye gelerek mi yapacak?

Alo 182 veya internetten MHRS ile randevu alabilirler. Poliklinikte çok yoğunluk yoksa randevusuz gelen hastaları da kabul ediyoruz ama telefondan ya da internetten randevu alıp gelmelerini tavsiyemizdir.

Muncurlu Ek binasına şehir merkezinden ulaşım nasıl sağlanıyor?

Düzce Atatürk Devlet Hastanesinin Muncurlu yerleşkesindeki ek binasına ulaşım, Düzce Belediyesine bağlı halk otobüsleri vasıtasıyla sağlanıyor. Şehrin muhtelif yerlerinden halk otobüslerine binilebiliyor.

Ayrıca; Muncurlu’da bulunan ek binamıza, fizik tedavi veya suyla terapi için gelmesi için yönlendirilen hastalar, Düzce Atatürk Devlet hastanesi önünden tahsis edilen minibüs ile ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Su ile terapi Türkiye’de kaç vilayette yapılıyor?

Su ile terapi Türkiye’de yaklaşık 9 vilayette yapılıyor. Bundan sonraki soruları Uzman doktorumuz Ebru Karakaya cevaplandıracak.

Ebru hanım kendinizi tanıtır mısınız?

Uz. Dr. Ebru Karakaya: 2015 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinden uzmanlığımı aldım. 2021 yılı Ekim ayından itibaren Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde uzman doktor olarak görev yapmaktayım.

İlhami Atasever: Ekstremite havuzu veya Whirlpool (Girdap Banyosu) ne demek?

Hidroterapi uygulamalarında genel ve lokal (bölgesel) su banyoları kullanılır. Ekstremite havuzu lokal bir su banyosudur; suyun içine kol, el, bacak, ayak gibi vücudun bir ekstremitesi batırılır. Whirlpool ise genel bir su banyosudur; hasta tüm vücudu ile suya girer. Bir diğer genel su banyosu tipi de hidroterapi havuzlarıdır. Hidroterapi havuzlarında, hastanın tedavisine yönelik egzersizler havuz içinde fizyoterapist eşliğinde yapılır. Hastanemizde genel su banyolarında Whirlpool ve hidroterapi havuzu bulunmaktadır.

Hidroterapiden vatandaşımız nasıl istifade edecek?

Polikliniğe başvuran hastalardan, hidroterapiden fayda göreceğini düşündüğümüz ve hidroterapiye uygun olan hastalar servisimize yatarak tedavilerini alırlar.

Hidroterapi havuzlarındaki suyun sıcaklığı ile kaplıca havuzlarındaki suyun sıcaklığı aynı mıdır?

Kaplıca havuzlarında su sıcaklığı değişir. Soğuk banyolar 34°C’nin altında, ılık banyolar 34-35°C sıcaklıkta, sıcak banyolar 36-38°C ve 38-40°C sıcaklıklarda, aşırı sıcak banyolar ise 40-42 °C sıcaklıktadır. Hidroterapi havuzlarında su sıcaklığı 28-35°C arasında olur. Bu değer egzersizin en rahat yapıldığı sıcaklıktır.

Hangi hastalığı su ile tedavi ediyoruz?

Hidroterapi, rehabilitasyon uygulamalarından önemli bir alternatif tedavi yöntemidir. Hidroterapiyi en çok nörolojik hastalığı olanlarda tercih ediyoruz. Bunlar inme (felç), omurilik yaralanması, parkinson, serebral palsi gibi hastalıklardır. Bu hastalarda kaslarda güçsüzlük, kaslarda sertlik, yürümede güçlük gibi problemler görülür. Nörolojik hastalığı olanlarda ilk ve en önemli tedavi yöntemimiz konvansiyonel egzersizler yani klasik rehabilitasyon egzersizleridir. Fakat bu hastalar karada bazı egzersizleri yapmakta zorluk çekebiliyorlar. Havuz içinde suyun kaldırma kuvveti sayesinde hem vücut ağırlığı hem de eklemlere binen yük azalıyor. Kaslarında güçsüzlük olup karada egzersizlerini rahat yapamayan, rahat hareket edemeyen hastalar suyun kaldırma kuvvetinin yardımıyla su içinde daha rahat hareket edebiliyor ve daha rahat yürüyebiliyor. Yani, hidroterapi birincil tedavi seçeneği değil ama güzel bir alternatif ve ek tedavi yöntemidir. Nörolojik hastalıklar dışında romatizma hastalıklarında (romatoid artrit), osteoartrit (eklem kireçlenmesi), ortopedik rahatsızlıklar, bel ağrısı, fibromiyalji gibi hastalıklarda da hidroterapiden yararlanıyoruz.

Sadece eklem ağrıları ve kas problemleri yaşayan hastalar mı tedavi edilecek?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı olarak biz, kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisi ile ilgileniriz. Az önce bahsettiğim nörolojik hastalıklar, romatizmal hastalıklar, osteoartrit, bel ağrısı, fibromiyalji vb. bunlar hep kas iskelet sistemini yani eklem ve kasları etkiler. Bu yüzden evet, kas iskelet sistemi problemleri yaşayan hastaları hidroterapiye alacağız.

Su ile terapi kaç günlük bir tedavidir?

Tedavi süresi hastanın fonksiyonel durumuna göre değişir. Bize zaten kronik rahatsızlığı olan hastalar başvuruyor. Kronik rahatsızlığı olan hastaların rehabilitasyon süreci uzun zaman alır ve değişkenlik gösterir. Net bir seans sayısı söylemek mümkün değil.

Düzce Merkezde bulunan Atatürk Devlet Hastanesi ile bağlantınız nedir? Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliğine bağlı olarak mı görev yapıyorsunuz?

Evet, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlı olarak görev yapmaktayız.

Hidroterapi tedavi süresi günde kaç dakika, haftanın kaç günü olacak?

Hastalar haftada 2-3 gün hidroterapiye alınacak. Tedavi süresi hastanın fonksiyonel kapasitesine göre değişiklik gösterir, ortalama olarak 20-40 dakika diyebilirim.

Havuzdaki tedaviye birden fazla kişi alınabilecek mi?

Havuz tedavileri bireysel ya da grup terapileri şeklinde yapılabiliyor. Biz hastaları tedaviye bireysel olarak alacağız. İleride hasta sayımız çok artarsa duruma göre grup terapileri de düzenleyebiliriz.

Günün yarısı kadınlar yarısı erkekler şeklinde mi düşünülüyor?

Kadınları ve erkekleri farklı seanslarda tedaviye alacağız ama günün yarısı erkekler yarısı kadınlar şeklinde bir düzenlememiz yok.

Düzce Atatürk Devlet hastanesi kadrosunda sözleşmeli olarak mı yoksa 657 sayılı devlet memuru kanunu çerçevesinde mi görev yapıyorsunuz?

Düzce Atatürk Devlet hastanesi kadrosunda uzman hekim olarak görev yapıyorum. 657 sayılı devlet memuru kanununa tabiyim.

Sayın müdürüm. Çok yararlı bir röportaj oldu. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin Muncurlu’da bulunan ek binasında hidroterapi ile ilgili yapılan çalışmalar henüz bilinmiyor. Yeni çalışmalar hakkında bilgiler vermiş oldunuz. Sizlere, biriminizde görev yapan tüm arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulan varsa onları söylemek ister misiniz?

Çok teşekkür ederim. Sağlık alanında hizmete yeni giren hidroterapi ile ilgili yapılan çalışmaların halka anlatılması için bizlere fırsat verdiniz. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin, Muncurlu yerleşkesinde bulunan Ek binasında yapılan çalışmaları, verilen hizmetlerin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine teşekkür ediyor, bu röportajın gerçekleşmesi için emeği geçen herkese şahsım ve tüm mesai arkadaşlarım adına teşekkürlerimi arz ederim.

Editör:Y. Şentürk

#

30 Ara 2021 - 12:43 Düzce/ Düzce-

Muhabir  Yasin Şentürk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzcenin Sesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzcenin Sesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzcenin Sesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzcenin Sesi değil haberi geçen ajanstır.