AK PARTİNİN KADIN POLİTİKALARINI ANLATTI

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, partisinin kadın politikaları konusunda hiçbir işi tesadüfen yapmadığını ve bir stratejisi, bir vizyonu, bir hedefi olduğunu vurgulayarak, "İstanbul Sözleşmesi üzerinden, AK Parti’yi kadına yönelik şiddet üzerinden vurmaya kalkanlar bunları ya görmüyor bu kadar cahiller ya da görüyorlar topluma yalan söylüyorlar. Kadına yönelik şiddetle alakalı programlarda, projelerde geri adım olmadığı gibi aksine kararlığımız ısrarla devam ediyor. " dedi.

AK PARTİNİN KADIN POLİTİKALARINI ANLATTI
10.10.2021 - 14:37
338
0

Kadın erkek omuz omuza büyük Türkiye'yi inşa edeceğiz

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Yarım kalan hayallere umut olacak 'Nerede Kalmıştık' projesine ilişkin konuşan Keşir, " AK Parti Kadın Kolları Teşkilatı ekibimiz, Genel Merkez Teşkilatı. Biz kırsal kalkınmada kadının gücüne inanıyoruz. 84 milyon kadın erkek omuz omuza büyük Türkiye’yi inşa edeceğimize inanıyoruz. Onun için Nerede Kalmıştık projesinden bir önceki projemiz olan projemize bir tanıtım, bir lansman da yapmadık, şu an sahada yürüyor o. Kamu destekli hibe ve fonları anlatıyoruz illerde kadınlara" dedi.

"Domino taşı etkisiyle Anadolu’nun en ücra köşesinde eğitimini yarım bırakmış kadına da ulaşmak istiyoruz"

Projenin aslında var olan uygulamaların bilinirliğini de artırmayı hedeflediğini belirten Keşir, "Burada aslında amacımız şu; Milli Eğitim Bakanlığının elinde pek çok enstrüman var. Ama bunların bazen bilinirliği az olabiliyor. Aslında biz sadece bir seferberlik yapıyoruz şu an, bir farkındalık yapıyoruz. Buradaki avantajımız şu biz tüm Türkiye’de örgütlüyüz. Teşkilatımız 81 ilde, 900 küsur ilçede, bütün mahallelerde kadın teşkilatlarımız var bizim. Onun için bizim bu programları bir seferberlik halinde anlatmamız, kapı kapı dolaşarak kadınlara bunun farkındalığını ulaştırmamız ya da mahallelerde ve salon toplantılarında böyle fırsatlar var. Hadi hanımlar bunu değerlendirelim deme imkanımız var. Biz o insan kaynağı üzerinden Türkiye’ye bir seferberlik başlatalım istedik. Lise eğitimini yarım bırakan kadınlar bir an önce o hayallerini kurdukları diplomalarına kavuşsunlar istiyoruz. Milli Eğitim Bakanımız Özer de kayıtların 15 Ekim’e kadar uzatıldığını ilan edince bizim için daha büyük bir fırsat oldu bu. Şu an heyecanlı arkadaşlarımız. İllerinde bizim genel merkez nezdinde yaptığımız tanıtım programını şimdi il teşkilatlarımız illerinde önce büyük salon toplantıları hem de yereldeki sivil toplum kuruluşlarına ve yerel basına duyuruyorlar. Böyle bir domino taşı etkisiyle Anadolu’nun en ücra köşesinde bulunan mahalledeki lise eğitimini yarım bırakmış kadına da ulaşmak istiyoruz" dedi.

"AK Parti, kadın politikaları konusunda hiçbir işi tesadüfen yapmadı"

AK Parti'nin pek çok düzenlemeyi İstanbul Sözleşmesi'nden önce yaptığını ifade eden Keşir, bu sözleşmeden çıkma amacının sözleşmenin bazı maddelerin yorumlama biçiminden kaynaklandığını belirterek söyle konuştu:

"İstanbul Sözleşmesi 2012’de imzalandı. Biz hep bugünü konuşuyoruz. AK Parti kurulduğunda seçim beyannamemize açıp bir bakın. Orada şiddetle mücadeleyi göreceksiniz, kadın yoksulluğuyla, töre namus cinayetlerindeki kararlığı göreceksiniz. Bir yaşındaki bir partiden söz ediyorum. Böyle bir iddia ile çıkıyor kadın konusunda. Bugün bakıldığında AK Parti, kadın politikaları konusunda hiçbir işi tesadüfen yapmadı. Bir stratejisi, bir vizyonu, bir hedefi vardı, bu çerçevede yaptı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldıktan sonraki eylemlerine bakılsın AK Parti’nin. İnsan Hakları Eylem Planı açıklandı. Kadına yönelik şiddet 4. Eylem Planı açıklandı. Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bunların her birinde kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili hem yeni uygulamalar hem mevcut uygulamaların artırılmasıyla, kurumların çoğaltılmasıyla ilgili kararlılığı göreceksiniz. Hepsinden önemlisi, meclis geçen dönem çalışmalarına ara verdiğinde son dönem çalışmalara bir bakılsın. Unutuyoruz bazen seçmenin her şeyi görme fikrini ciddiye almadığını düşünüyorum bazı muhalif partilerin."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.