TARIMSAL DESTEKLEMELERDEN KESİLEN GELİR VERGİSİ STOPAJLARI İÇİN BAŞVURMAYI UNUTMAYIN

TARIMSAL DESTEKLEMELERDEN KESİLEN GELİR VERGİSİ STOPAJLARI İÇİN BAŞVURMAYI UNUTMAYIN
30.11.2021 - 18:00
Haber Merkezi

Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, çiftçilere ödenen desteklerden kesilen stopaj vergilerinin iadesi için 31 Aralık 2021 tarihine kadar vergi dairelerine başvuru yapılması gerektiğini belirterek, “Sevgili üreticilerimiz; çıkarılan kanun uyarınca, tarımsal desteklemelerden kesilen gelir vergisi stopajlarının 2016-2017-2018-2019-2020-2021 yıllarının geriye dönük iadesi için 31 Aralık tarihine kadar vergi dairelerine dilekçe ile başvurulması gerekiyor. Dilekçe örneğini odamızdan temin edebilirsiniz” dedi.

Vergi Usul yasalarında değişiklik yapan 7338 sayılı yasa 26 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazete’de çıktığını belirten Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, “Yasayla kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destekleme ödemelerine gelir vergisi istisnası getirildi. Yasanın TBMM Genel Kurul’daki görüşmeleri aşamasında geçici bir madde ile kesilen gelir vergisinin iadesine ilişkin de bir düzenleme yapıldı. Yasaya göre maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden kesilerek tahsil edilen gelir vergisi, çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla, tahsil tarihinden itibaren iade edilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı yasanın 11’inci maddesinde yer alan düzenlemenin nasıl uygulanacağına ilişkin bir tebliğ taslağı hazırladı” dedi. 

DİLEKÇE VERİLMESİ GEREKİYOR 
 Tavlı, “Tebliğ taslağına göre, 26 Ekim 2021 tarihinden önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden kesilen gelir vergisi, başvuru sahiplerinin veya vekillerinin düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde vergi dairesine (bağlı vergi dairesi statüsündeki malmüdürlükleri dâhil) başvurmaları üzerine red ve iade edilecek. İade işleminin yapılabilmesi için tebliğin ekinde yer alan dilekçe örneğinin eksiksiz şekilde doldurularak başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuruda bulunulabilecek vergi dairesi mükellefler tarafından serbestçe seçilebilecek. Son başvuru tarihi ise 31 Aralık 2021 olacak” dedi.

Tavlı, “Başvuruda bulunabilecekler, dilekçelerini elden veya posta yoluyla ilgili vergi dairesine verebilecekleri gibi İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden elektronik ortamda da verebilecekler. Düzenleme kapsamında yapılacak iadeler, 1 Ocak 2016 tarihi ve sonrasında kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılmış bulunan tarımsal destek ödemelerinden kesilen gelir vergisiyle sınırlı olacak. 1 Ocak 2016 tarihinden önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılmış bulunan tarımsal destek ödemeleri üzerinden kesilen gelir vergileri zamanaşımına uğradığı için düzenlemeden yararlanamayacak” dedi.


Editör: Y. Şentürk

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar