O HAT ÜZERİNDE DÜZCE'NİN 5 İLÇESİ VAR

Türkiye'nin önemli yer bilimcilerinden İTÜ'lü Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye'de fay hattı üzerinde olan 110 ilçeyi açıkladı. O ilçeler arasında Düzce'den de 5 ilçe yer aldı. O ilçeler ise Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı olarak açıklandı.

 O HAT ÜZERİNDE DÜZCE'NİN 5 İLÇESİ VAR
1.12.2021 - 09:18
Haber Merkezi

Türkiye'nin önemli yer bilimcilerinden İTÜ'lü Prof. Dr. Okan Tüysüz ülkemizin depremselliğiyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu . Yurt genelinde 2'si tartışmalı olmak üzere 24 kentin fay hattı üzerinde olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tüysüz, 45 il alanında, fay hattı üzerindeki 110 ilçeyi açıkladı. Marmara'da beklenen büyük depremin olma zamanının geldiğine dikkat çeken Tüysüz, "Marmara’da beklenen deprem gerçekleştiğinde Yalova’daki bir nokta İstanbul'daki bir noktaya göre 5 metre batıya kayacak." dedi.

Deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemizde son dönemde, Düzce, Erzurum ve Konya'da yaşanan 5 büyüklüğündeki depremlerin Türkiye'nin deprem gerçeğini hatırlattığını söyleyen Tüysüz, "Ülkemizde 500’den fazla, yüzey kırığı oluşturabilecek fay var. Jeoloji Mühendisleri Odası geçtiğimiz aylarda diri faylar üzerinde oturan 22 ile ait raporlar yayınlayarak diri faylar üzerinde yerleşimim mümkün olduğunda önlenmesi ve bunun kurallarının ne olması gerektiğini haftalar boyunca raporlar halinde yayınladı, ilgili kurumların dikkatini çekti. Ülkemizde 22 il yüzey kırığı oluşturabilecek faylar üzerinde yer alıyor. Türkiye'de 22'si kesin, 2'si tartışmalı olmak üzere fay hattı üzerinde 24 kentimiz bulunuyor. Bolu tartışmalı, güneyinde fay var, içinden geçen fayın diri olup olmadığı kesin değil; ancak bence aktif."şeklinde konuştu.

Türkiye Diri Fay Haritası verilerine göre ülkemizde yapıları doğrudan diri fay üzerine oturan, 45 il alanı üzerinde 110 ilçe olduğunu söyleyen Tüysüz, " Bunun yanı sıra çok sayıda ilçe de diri faylara çok yakın konumda yer alıyor. MTA tarafından yayınlanan haritalara göre diri fay üzerinde yer alan ilçeler belirlendi. Ancak çoğu fayın yeri metre bazında bir doğrulukla bilinmiyor.

Tüysüz'ün diri fay haritasına göre fay hattı üzerinde olan 110 ilçenin arasında Düzce'nin Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ilçeleri bulunuyor.


Editör: Y. Şentürk

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar